Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... O BANALA TAMPONARE SI R.C.A.-UL NU POATE ACOPERI ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

O BANALA TAMPONARE SI R.C.A.-UL NU POATE ACOPERI PAGUBA!

UN MERCEDES W126 AN 1983 ESTE TAMPONAT IN SPATE DE UN JEEP GRAND CHEROKEE 2007.
ASIGURAREA POATE ACOPERI DECAT APR. 20 MIL.
LA SERVICE MERCEDES NUMAI BARA SPATE COSTA 84MIL.!!!
CUM ESTE POSIBIL SA RECUPEREZI DIFERENTA?
Se face un deviz de cheltuieli la o firma autorizata de reparatii auto si pe baza acestuia se poate actiona in instanta pe cel vinovat de producerea accidentului.
In instanta dupa ce platesti devizul final sau incearca la csa fondul de garantarea victimelor strazii !
La acel fond de garantare al victimelor strazii te pot adresa numai in anumite conditii, una intre ele fiind refuzul societatii de asigurare de a plati despagubirile.
Dar , in speta, nu e vorba de un refuz, ci de faptul ca, vehiculul avand o anume vechime, evaluarea firmei de asigurari nu acopera intreg prejudiciul.

Daca dvs. aveti de gand sa reparati vehiculul, veti avea documente legale de dovedire a diferentei pagubei, suportata, in prima faza, de dvs. Ulterior, in baza documentatiei de la asigurari si a dovezii ca ati suportat diferenta de paguba, va puteti adresa instantei de judecata in vederea recuperarii pagubei, potrivit art.998 si urm. cod civil, aratand ca asigurarea RCA a persoanei vinovate nu a acoperit intreaga paguba.

Ordinul nr. 11/2007 al CSA prevede:
Art. 50. - (1) Despagubirile pentru vehicule nu pot depasi cuantumul pagubei, valoarea vehiculului
la data producerii accidentului si nici limita de despagubire prevazuta în polita de asigurare RCA.
(2) Prin valoare ramasa se întelege valoarea acelor parti din vehicul ramase neavariate,
demontabile si valorificabile, cuprinsa între 0,1% si cel mult 25% din valoarea vehiculului la data
producerii accidentului.
(3) Cuantumul pagubei la vehicule este egal cu costul reparatiilor partilor componente sau ale
pieselor avariate ori cu costul de înlocuire a acestora, inclusiv cheltuielile pentru materiale, precum si
cele de demontare si montare, aferente reparatiilor si înlocuirilor necesare ca urmare a pagubelor
produse prin respectivul accident de vehicul, stabilite la preturile practicate de unitatile de specialitate,
la care se adauga cheltuielile de transport ale vehiculului, precum si cele efectuate pentru limitarea
pagubelor, dovedite cu documente justificative, mentionate la art. 55. Prin unitati de specialitate se
întelege persoanele juridice legal autorizate, care au în obiectul lor de activitate comercializarea de
vehicule, parti componente, piese înlocuitoare si a materialelor pentru acestea, cu exceptia celor în
regim de consignatie, si/sau executarea de lucrari de întretinere si reparatie la vehicule.
(12) Despagubirile nu pot depasi:
a) cuantumul despagubirii, valoarea vehiculului la data producerii evenimentului si nici limita de
despagubire prevazuta în polita de asigurare RCA, în cazul unei daune totale, în situatia în care
pagubitul face dovada repararii vehiculului;
b) cuantumul despagubirii, diferenta dintre valoarea vehiculului la data producerii accidentului si
valoarea ramasa si nici limita de despagubire prevazuta în polita de asigurare RCA, în cazul unei
daune totale în situatia în care pagubitul nu face dovada repararii vehiculului si în cazul daunelor
partiale.
(13) Se defineste dauna totala ca fiind situatia în care cuantumul daunei, asa cum a fost definit la
alin. (3), depaseste 75% din valoarea vehiculului la data producerii evenimentului.

Valoarea despagubirii de 20 milioane (vechi) mi se pare cam mica.

Societatile de asigurare jongleaza la valoarea autoturismului la data accidentului.

Trebuie sa fi foarte atent. Societatea de asigurare la plata despagubirii te va pune sa semnezi ca nu mai ai pretentii fata de respectiva societate. In acest fel nu pot sa-i mai actionezi in judecata. Te sfatuesc sa nu primesti decat suma corecta a despagubirii calculata conform normei precizate.
Diferenta dintre valoarea despagubirii platite de asigurator si valoarea prejudiciului se poate pretinde conducatorului auto vinovat de producerea accidentului. Dar aceasta numai in cazul in care dovedesti respectiva cheltuiala, adica autoturismul va fi reparat Nici in acest caz nu este sigur ca hotararea judecatoreasca iti va fi favorabila.
Succes!!!
este simplu,ceri ''in regie proprie'' de la asigurari si iti faci masina d la dezmembrari....si nu scoti nici un ban din buzunar.altceva nu ai c face.

PS cu tot respectul...inafara de valoarea sentimentala ,masina valoreaza 2000-3000 ron
Gabriela Mihai, Avocat