Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Canabis la volan. Ce se va întâmpla cu permisul meu, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Canabis la volan. Ce se va întâmpla cu permisul meu, la ce mă pot aștepta?

Salut , am foat depistat recent de un filtru al poliției conducând un autovehicul pe drumurile publice sub influența canabisului, Nelamurirea mea e in in felul următor . Cam la ce sentințe m-a pot aștepta ?Țin sa Menționez ca nu am nici un fel de “coada” sau alte antecedente penale și nu am fost implicat in nici un fel de accident rutier pe timpul “călătoriei “ .. am fost testat cu un aparat drug wipe 6 ( test saliva) și mi s au recoltat probe biologice ( sânge și urina)
Întrebările mele sunt:
La ce ma pot aștepta?
Ce se va întâmpla cu permisul meu
Menționez ca de doua luni de zile nu am primit nimic, și doar ca aștept rezultatul INML, aceste analize din câte am înțeles o sa le achite statul întrebarea mea este in cât timp am înțeles ca durează unde va la 8-10 luni?
Manuela Rășină, administrator
Aveti dreptul sa le achitati dvs daca doriti celeritate in rezolvarea cauzei. Oricum, la sfarsitul procesului o sa fiti obligat sa le platiti, asa ca stati pe timpul dvs acum,
Trebuie sa stiti ca in cazul variantei asimilate prevazute la art. 336 alin. 2 c.p. (conducerea sub influenţa unor substanţe psihoactive) nu exista o limita incepand cu care fapta sa devina infractiune, ca atare consumul unor astfel de substante urmate de conducerea unui vehicul, reprezinta infractiune.
In functie de rezultat, aveti dreptul sa solicitati efectuarea unei expertize medico-legale in vederea clarificării stării dvs la momentul depistării in trafic.
Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
In functie de apararea exercitata, raportat la circumstantele reale si personale, exista si varianta unei solutii de amanarea aplicarii pedepsei, caz in care ramaneti cu permisul.
Mulțumesc frumos pentru ajutor, sunt consumator de ceva timp iar nu prea a existat pauze prea mari, deci nu știu la ce ma pot aștepta.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Aveti dreptul sa le achitati dvs daca doriti celeritate in rezolvarea cauzei. Oricum, la sfarsitul procesului o sa fiti obligat sa le platiti, asa ca stati pe timpul dvs acum,
Trebuie sa stiti ca in cazul variantei asimilate prevazute la art. 336 alin. 2 c.p. (conducerea sub influenţa unor substanţe psihoactive) nu exista o limita incepand cu care fapta sa devina infractiune, ca atare consumul unor astfel de substante urmate de conducerea unui vehicul, reprezinta infractiune.
In functie de rezultat, aveti dreptul sa solicitati efectuarea unei expertize medico-legale in vederea clarificării stării dvs la momentul depistării in trafic.
Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
In functie de apararea exercitata, raportat la circumstantele reale si personale, exista si varianta unei solutii de amanarea aplicarii pedepsei, caz in care ramaneti cu permisul.

Sunt in aceiasi situatie . As vrea sa stiu daca poti face ceva , eu fiind plecat din țară. Poti angaja un avocat care sa ma ajute daca eu nu sunt in tara?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Aveti dreptul sa le achitati dvs daca doriti celeritate in rezolvarea cauzei. Oricum, la sfarsitul procesului o sa fiti obligat sa le platiti, asa ca stati pe timpul dvs acum,
Trebuie sa stiti ca in cazul variantei asimilate prevazute la art. 336 alin. 2 c.p. (conducerea sub influenţa unor substanţe psihoactive) nu exista o limita incepand cu care fapta sa devina infractiune, ca atare consumul unor astfel de substante urmate de conducerea unui vehicul, reprezinta infractiune.
In functie de rezultat, aveti dreptul sa solicitati efectuarea unei expertize medico-legale in vederea clarificării stării dvs la momentul depistării in trafic.
Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
In functie de apararea exercitata, raportat la circumstantele reale si personale, exista si varianta unei solutii de amanarea aplicarii pedepsei, caz in care ramaneti cu permisul.

~ Conținut șters la cerere ~