Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acuitatea vizuala se masoara cu ochelarii pe ochi?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acuitatea vizuala se masoara cu ochelarii pe ochi?

As dori sa va intreb daca este normal ca un doctor sa-mi masoare acuitatea vizuala cu ochelarii pe ochi.Nici un alt doctor nu mi-a mai luat pana acum acuitatea vizuala cu ochelarii pe ochi.Cu ochelari normal ca vad mai bine,dar fara ei, ma lovesc de lumea de pe strada.Cred ca si-a batut joc de mine, ca sa nu-mi dea diagnosticul corect pt comisia de incadrare in grad de handicap.

Va multumesc.
miki1, utilizator
Ciudat. Prima data ar fi trebuit sa va masoare acuitatea vizuala fara vreo lentila , pentru ca mai apoi, sa va aseze ochelarii pentru a constata care dintre ei se potrivesc nevoilor dvs. De ce nu ati contestat acest lucru? Noi aici nu suntem in masura sa va oferim solutia , insa , daca ati cere un nou consult oftalmologic, efectuat regulamentar, s-ar putea ca situatia sa va fie mai favorabila.
~ Conținut șters la cerere ~
As dori si eu niste lamuriri privind investigatiile la ochi pentru comisie de handicap. in anexa la ordinul 762/2007 se prevad niste parametri pentru stabilirea gredelor de handicap vizuale, cam asa:
CAPITOLUL 2
FUNCŢIILE SENZORIALE

I. EVALUAREA GRADULUI DE HANDICAP ÎN AFECTAREA FUNCŢIILOR VEDERII*)

┌─────────────────────────────┬───────────────┬──────────────────┬───────────────────┬──────────────────┐
│ │ DEFICIENŢÃ │ DEFICIENŢÃ │ DEFICIENŢÃ │ DEFICIENŢÃ │
│ │ UªOARÃ │ MEDIE │ ACCENTUATÃ │ GRAVÃ │
│ PARAMETRI FUNCŢIONALI ├───────────────┼──────────────────┼───────────────────┼──────────────────┤
│ │ HANDICAP │ HANDICAP │ HANDICAP │ HANDICAP │
│ │ UªOR │ MEDIU │ ACCENTUAT │ GRAV │
├─────────────────────────────┼───────────────┼──────────────────┼───────────────────┼──────────────────┤
│- Acuitatea vizuală │1/2 = 0,5 - │VAO între │VAO între │VAO sub │
│(calitatea vederii) │1/3 = 0,3 │1/4 (0,25)-1/10 │1/12 = 0,08 (4 m) -│1/25 < 0,04 │
│mono-binoculară (cu cea mai │(2/3, 1/2, 1/3)│(0,1) │1/25 = 0,04 (2 m) │(2 m) cecitate │
│bună corecţie, la ochiul cel │ │ │ │relativă │
│mai bun) │ │ │ │VAO = pmm pl, │
│Refractrometrie oculară │ │ │ │fpl = cecitate │
│(autorefractometru dioptron) │ │ │ │absolută │
│- Câmp vizual (manual) la │Normal │Redus concentric │Redus concentric în│Tubular, în jurul │
│ochiul cel mai bun │ │în jurul punctului│jurul punctului de │punctului de │
│ │ │de fixaţie la 30- │fixaţie la 10-30 │fixaţie │
│ │ │40 grade │grade │(0-10 grade) │
├─────────────────────────────┼───────────────┴──────────────────┴───────────────────┴──────────────────┤
│- Câmp vizual computerizat**)│ În funcţie de structura oculară afectată │
├─────────────────────────────┼───────────────┬──────────────────┬───────────────────┬──────────────────┤
│- Percepţia luminii la │ │ │ │ │
│stimuli vizuali***) │ │ │ │ │
│- Potenţiale vizuale │Normal │Normal │Potenţiale │Lipsă percepţie │
│evocate (PEV) │ │ │modificate │luminoasă │
│- Electroretinograma (ERG) │Normal │Normal │Retina încă │Traseu stins │
│ │ │ │funcţională │(retina │
│ │ │ │ │nefuncţională) │
└─────────────────────────────┴───────────────┴──────────────────┴───────────────────┴──────────────────┘

*) În afecţiunile cronice primar şi secundar oculare, inflamatorii, heredodegenerative, degenerative, traumatice, tumorale, vasculare cu evoluţie cronică-progresivă sub tratament specific sau cu sechele morfofuncţionale handicapante.
Cataractă cu indicaţie chirurgicală va fi evaluată după intervenţia operatorie.
Vicii de refracţie, de acomodare, nistagmusul.
**) Câmpul vizual computerizat oferă relaţii privind sensibilitatea retinei cu modificări specifice structurii funcţiilor vizuale afectate efectiv (are programe prestabilite în funcţie de diagnosticul clinic).
***) PEV şi ERG utilizate în aprecierea stării funcţionale a retinei (teste obiective).

┌─────────┬────────────────────────────────────────────────┬──────────────────────────────────────────────────────────┐
│ │ ACTIVITÃŢI - LIMITÃRI │ PARTICIPARE - NECESITÃŢI │
├─────────┼────────────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────┤
│HANDICAP │Orice profesie │Fără restricţii │
│ UªOR │ │ │
├─────────┼────────────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────┤
│HANDICAP │Profesiuni care nu comportă periclitate oculară │Fără restricţii │
│ MEDIU │sau suprasolicitare vizuală. │ │
├─────────┼────────────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────┤
│ │- Limitări în orientarea spaţială, în acomodarea│- Asigurarea de lupe măritoare pentru reperele prelucrate;│
│HANDICAP │la trecerea de la lumină la întuneric şi invers;│- Afişarea cu litere mari a instrucţiunilor de muncă şi de│
│ACCENTUAT│- Profesiuni care nu comportă periclitate │protecţie a muncii; │
│ │oculară sau suprasolicitare oculară. │- Iluminat mai puternic compensator. │
├─────────┼────────────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────┤
│ │- Dificultăţi majore de orientare │- Marcarea drumului de acces spre locul de muncă; │
│ │în spaţiu. │- Schimbarea sistemului de alarmă; │
│ │- Pot desfăşura activităţi lucrative. │- Ajustarea ambianţei luminoase; │
│HANDICAP │ │- Loc de muncă protejat pentru regăsirea materiei prime şi│
│ GRAV │ │a uneltelor, eventual cu jalonarea drumului mâinii; │
│ │ │- Montarea de apărătoare în zonele periculoase pentru │
│ │ │muncă; │
│ │ │- Informarea în muncă să se facă verbal sau în Braille; │
│ │ │- Necesită ajutor regulat. │
└─────────┴────────────────────────────────────────────────┴──────────────────────────────────────────────────────────┘

Ideea este ca acest parametri in scrisorile medicale de 2 medici oftalmologi (persoana diagnosticata fiind avand gradul de handicap grav si este la reevaluare) nu se regasesc exact ca in acest ordin, ci sunt trecute diagnosticele pe care le prezint din ambele scirsori medicale comasat: glaucom primitiv, unghi deschis; OS total, OD cvasitotal, camp vizual nu poate fi efectuat; VOS = fpl; VOD pmm n.c.; OD: cataracta; OS: leucom corneean total postsomatic (sau posttraumatic); glaucom cronic decompensat; atrofie de nerv optic functional. mai sunt alte speficatii la care nu prea inteleg scrisul.

Mentionez ca persoana nu vede decloc cu un ochi, doar cu dreptul vede ceva.

Intrebarea mea este: ceea ce este inscris in acest scrisori poate fi luat de comisia de handicap ca fiind niste echivalente la parametrii ceruti de anexa la ordinul 762/2007?

Multumesc anticipat pentru lamuriri.