Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... PV in absența , câine fara botniță
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

PV in absența , câine fara botniță

Dețin un labrador , de 5 ani , ies cu el întotdeauna fara botniță și pentru că legea îmi permite ,dar este și un câine blând
Mama a ieșit cu el la plimbare și a fost oprită de un echipaj al poliției locale .
Unul dintre polițai susține că trebuie să poarte botniță ,i- a cerut datele mamei și a plecat
După aproape o lună ne-am trezit cu un PV in cutia poștală cu o amendă de 800 lei ...
Mi se pare un abuz : odată că nu este un câine care sa se incadreze la cei ce trebuie să poarte botniță și pe de altă parte,la fata locului nu mi s-a completat nici un PV
Ce fac ,o recomandare de avocat aveti pe speta aceasta ?
Conform Art. 34 posesorii de animale de companie au urmatoarele obligatii in timpul plimbarii animalelor pe domeniul public:
- sa detina asupra sa materialele necesare pentru curatarea locului si evacuarea dejectiilor fiziologice ( pungile de plastic sunt suficiente );
- sa detina carnete de sanatate pentru acestea si vor asigura vaccinarea lor in conformitate cu normele sanitar-veterinare in vigoare;
- sa nu permita accesul animalelor de companie in spatiile verzi din parcuri, gradini publice si cele aferente ansamblurilor de locuinte, in spatiile de joaca pentru copii, in magazine si piete de desfacere a produselor agroalimentare

In Monitorul Oficial nr. 146 din 27 februarie 2014 a fost republicata O.U.G. nr. 55/2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi.

In cadrul acestui act normative se arata:
Art. 1 Prin caini periculosi se intelege cainii apartinand urmatoarelor rase, grupate in doua categorii, dupa cum urmeaza:
a) Categoria I: Cainii de lupta si de atac, asimilati prin caracterele morfologice cu caini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog si metisii lor;
b) Categoria a II-a: cainii din rasele American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobanesc Caucazian, Cane Corso si metisii lor.
Art. 2 Prin caini agresivi se intelege:
- orice caine care, fara sa fie provocat, musca sau ataca persoane ori animale domestice in locuri publice sau private
- orice caine care participa la lupte intre caini sau care a fost antrenat in acest scop.
Art. 2 Prin caini agresivi se intelege:
- orice caine care, fara sa fie provocat, musca sau ataca persoane ori animale domestice in locuri publice sau private
- orice caine care participa la lupte intre caini sau care a fost antrenat in acest scop.
Nu intra in categoria cainilor agresivi:
- orice caine care ataca sau musca o persoana care a patruns fara drept, in orice mod, intr-o proprietate privata sau publica protejata de acel caine;

- orice caine folosit de unitatile de politie, de jandarmerie, de alte unitati militare, de unitatile vamale sau de serviciile publice de securitate, protectie si paza, care, aflandu-se in misiune, a atacat sau a muscat o persoana.

Agentii de politie nu au calificarea sa diferentieze rasele canine dupa criteriul de agresivitate

Bun ,legea e lege și eu o cunosc ,însă m-am trezit cu un PV care a fost completat. ..nu știu când și cu amenda maximă ,800 lei
Ce cai am sa dovedesc că politaiul a abuzat de funcția lui !? În mintea lui toți câinii trebuie sa poarte botniță