avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... PV in absența , câine fara botniță
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

PV in absența , câine fara botniță

Dețin un labrador , de 5 ani , ies cu el întotdeauna fara botniță și pentru că legea îmi permite ,dar este și un câine blând
Mama a ieșit cu el la plimbare și a fost oprită de un echipaj al poliției locale .
Unul dintre polițai susține că trebuie să poarte botniță ,i- a cerut datele mamei și a plecat
După aproape o lună ne-am trezit cu un PV in cutia poștală cu o amendă de 800 lei ...
Mi se pare un abuz : odată că nu este un câine care sa se incadreze la cei ce trebuie să poarte botniță și pe de altă parte,la fata locului nu mi s-a completat nici un PV
Ce fac ,o recomandare de avocat aveti pe speta aceasta ?
Cel mai recent răspuns: KrmenM99 , utilizator 23:33, 30 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform Art. 34 posesorii de animale de companie au urmatoarele obligatii in timpul plimbarii animalelor pe domeniul public:
- sa detina asupra sa materialele necesare pentru curatarea locului si evacuarea dejectiilor fiziologice ( pungile de plastic sunt suficiente );
- sa detina carnete de sanatate pentru acestea si vor asigura vaccinarea lor in conformitate cu normele sanitar-veterinare in vigoare;
- sa nu permita accesul animalelor de companie in spatiile verzi din parcuri, gradini publice si cele aferente ansamblurilor de locuinte, in spatiile de joaca pentru copii, in magazine si piete de desfacere a produselor agroalimentare

In Monitorul Oficial nr. 146 din 27 februarie 2014 a fost republicata O.U.G. nr. 55/2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi.

In cadrul acestui act normative se arata:
Art. 1 Prin caini periculosi se intelege cainii apartinand urmatoarelor rase, grupate in doua categorii, dupa cum urmeaza:
a) Categoria I: Cainii de lupta si de atac, asimilati prin caracterele morfologice cu caini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog si metisii lor;
b) Categoria a II-a: cainii din rasele American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobanesc Caucazian, Cane Corso si metisii lor.
Art. 2 Prin caini agresivi se intelege:
- orice caine care, fara sa fie provocat, musca sau ataca persoane ori animale domestice in locuri publice sau private
- orice caine care participa la lupte intre caini sau care a fost antrenat in acest scop.
Art. 2 Prin caini agresivi se intelege:
- orice caine care, fara sa fie provocat, musca sau ataca persoane ori animale domestice in locuri publice sau private
- orice caine care participa la lupte intre caini sau care a fost antrenat in acest scop.
Nu intra in categoria cainilor agresivi:
- orice caine care ataca sau musca o persoana care a patruns fara drept, in orice mod, intr-o proprietate privata sau publica protejata de acel caine;

- orice caine folosit de unitatile de politie, de jandarmerie, de alte unitati militare, de unitatile vamale sau de serviciile publice de securitate, protectie si paza, care, aflandu-se in misiune, a atacat sau a muscat o persoana.

Agentii de politie nu au calificarea sa diferentieze rasele canine dupa criteriul de agresivitate

Bun ,legea e lege și eu o cunosc ,însă m-am trezit cu un PV care a fost completat. ..nu știu când și cu amenda maximă ,800 lei
Ce cai am sa dovedesc că politaiul a abuzat de funcția lui !? În mintea lui toți câinii trebuie sa poarte botniță

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate anula o hotarare a comitetului general a mun bucuresti? Parmen Parmen Buna ziua, doresc sa stiu in ce conditii si daca se poate, bine-nteles, anula Hotărârea Consiliului General al Municipiului București Nr.120 din ... (vezi toată discuția)
Legile privind proprietarii animalelor de companie contavocat11 contavocat11 Buna ziua, Fiind proprietarul unui caine metis de talie medie(16-17kg),cu varsta de 1 an si 3 luni, am inceput sa ma documentez privind legislatia ... (vezi toată discuția)
Catel in apartament Andy08 Andy08 Detin un catel de talie mica 2.1 kg si locuiesc intr-un ansamblu de locuinte din Bucuresti. Imi plimb catelul in jurul blocului, pe alee si spatii verzi si ... (vezi toată discuția)