Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare creanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare creanta

Am un credit de la o bancă. Este legal actualmente sa intervină o firmă de recuperare care a cumparat creanta?
Da,este o procedura standard de a fi cesionate creantele unor astfel de firme.
Va rog sa aveti in vedere ca practica nu este unitara, unele instante considera ca prin censiune contractul isi pierde caracterul de titlu executoriu; este posibil sa fi intervenit si prescriptia, luati legatura cu un avocat.
Cand intervine prescripțiea?
Termenul general de prescripție este de 3 ani, mergeți cu înscrisurile la avocat.