avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare creanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare creanta

Am un credit de la o bancă. Este legal actualmente sa intervină o firmă de recuperare care a cumparat creanta?
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 10:34, 4 Decembrie 2018
Da,este o procedura standard de a fi cesionate creantele unor astfel de firme.
Va rog sa aveti in vedere ca practica nu este unitara, unele instante considera ca prin censiune contractul isi pierde caracterul de titlu executoriu; este posibil sa fi intervenit si prescriptia, luati legatura cu un avocat.
Cand intervine prescripțiea?
Termenul general de prescripție este de 3 ani, mergeți cu înscrisurile la avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractul de cesiune de creanta este titlu executoriu ? catablue catablue Buna ziua, Daca sunt exectutat silit pe baza unui contract de cesiune intre Cetelem si Capital Invest(Kruk) se merita sau nu sa depun o contestatia la ... (vezi toată discuția)
Executare silita c_dobrescu c_dobrescu In septembrie 2004 am facut un contract de credit. Am platit ratele pana in decembrie 2005, cand sotul meu a decedat, am vandut casa si am plecat in ... (vezi toată discuția)
Executare silita alexandra1962 alexandra1962 În 2010 am luat un credit în valoare de 1000 euro de la brd din care am achitat mai mult de jumătate. În 2011 societatea la care lucram a dat faliment ... (vezi toată discuția)