Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plati declaratie unica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plati declaratie unica

Buna ziua
Pt plata cas, cass si impozit pe venit pe anul 2018 conform formularului unic se obtine o bonificatie de 5% pt plata pina la 15 dec 2018 plus inca 5% daca formularul unic s-a depus din spv.
Intrebarea mea este daca in conformitate cu formularul unic depus urmeaza sa primim o decizie de plata pt sumele respective sau plata se face doar in conformitate cu formularul unic la care sa calculeaza bonificatiile.
Va multumesc
Platiti direct conform declaratiei unice reducandu-va dumneavoastra bonificatiile.
si anume cat 5%?din ce a declarat? sau 10%?
bogdan666, utilizator
E f.clar:5% daca platesti pina pe 15 dec 2018 plus inca 5% daca ai depus declaratia unica din spv(total 10%); din ce ai declarat in ea.Daca ai depus decl unica pe suport de hirtie la sediul anaf ai bonificatie doar de 5% daca platesti pina pe 15 dec inclusiv.
Daca nu platesti pina pe 15 dec ai termen de plata 15 iunie 2019 pt suma integrala fara bonoficatii.
steef, utilizator
Gasiti aici procedura, dar, in principiu, e cum au spus colegii mai sus:

[ link extern ]
Iulian MANEA, Contabil
am depus aceea declaratie online, insa in ea mi s-a calculat doar cei 5% bonificatie...intrebam pentru ca e ambiguu daca in declaratie am bonificatie de 5% cum adun ceilalti 5%? pentru ca conform declaratie daca as plati cu 10% mai putin as plati mai putin decat in declaratia de venit