Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum se calculeaza bonificatia pentru depunere online ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum se calculeaza bonificatia pentru depunere online declaratie unica?

Buna ziua.

In formularul depus pe site-ul anaf am vazut sectiunile unde se indica bonificatia pentru plata integrala pana la 15 decembrie 2018.
Nu vad insa sa existe o sectiune sau vreo informatie pentru faptul ca am depus online aceasta declaratie, stiu ca tot se vorbea de asta..
Nu mai este de actualitate aceasta bonificatie de inca 5% sau daca mai este, trebuie calculata de mine...cum? Aplic 5% la valorile brute - fara alta bonificatie - pentru fiecare sectiune (impozit + cas + cass), similar cum este indicat acum in fisierul pdf pentru plata pana la sfarsitul anului?

Multumesc
teodor-andrei, utilizator
Și eu am aceeași nelămurire...
Din ce înțeleg de pe un alt forum, ANAF ar fi precizat ca 'Bonificațiile de 5% pentru depunerea online se calculează la depunerea declaraţiei unice în anul 2019, acordarea acestora fiind condiționtă și de plata integrală a impozitului pe venit până la 15 martie 2019.'
bgdcm, utilizator