avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum se calculeaza bonificatia pentru depunere online ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum se calculeaza bonificatia pentru depunere online declaratie unica?

Buna ziua.

In formularul depus pe site-ul anaf am vazut sectiunile unde se indica bonificatia pentru plata integrala pana la 15 decembrie 2018.
Nu vad insa sa existe o sectiune sau vreo informatie pentru faptul ca am depus online aceasta declaratie, stiu ca tot se vorbea de asta..
Nu mai este de actualitate aceasta bonificatie de inca 5% sau daca mai este, trebuie calculata de mine...cum? Aplic 5% la valorile brute - fara alta bonificatie - pentru fiecare sectiune (impozit + cas + cass), similar cum este indicat acum in fisierul pdf pentru plata pana la sfarsitul anului?

Multumesc
Ultima modificare: Joi, 31 Mai 2018
teodor-andrei, utilizator
Cel mai recent răspuns: bgdcm , utilizator 18:44, 8 Iulie 2018
Și eu am aceeași nelămurire...
Din ce înțeleg de pe un alt forum, ANAF ar fi precizat ca 'Bonificațiile de 5% pentru depunerea online se calculează la depunerea declaraţiei unice în anul 2019, acordarea acestora fiind condiționtă și de plata integrală a impozitului pe venit până la 15 martie 2019.'
Ultima modificare: Duminică, 8 Iulie 2018
bgdcm, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare declaratie unica 2019- bonificatii emiliaciotir emiliaciotir Buna ziua, Avem un PFA in sistem real cu plata impozitului estimat pana pe 15 decembrie efectuata si declaratia depusa pana pe 31 iulie 2018. In sectiunea ... (vezi toată discuția)
Plati declaratie unica steef steef Buna ziua Pt plata cas, cass si impozit pe venit pe anul 2018 conform formularului unic se obtine o bonificatie de 5% pt plata pina la 15 dec 2018 plus ... (vezi toată discuția)
Declaratii pfa ContSters471013 ContSters471013 Buna ziua, Mi-am deschis si eu un PFA cu norma de venit (cod caen 9511) in 22.02.2018. La deschidere am depus declaratia 220. Ce declaratii trebuie sa mai ... (vezi toată discuția)