Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament transfer bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament transfer bancar

Buna ziua ,
Am revenit , azi am depus actele la notar . Banii pe apartament trebuie sa ii primesc in cont dupa ce semnez contractul de vanzare cumparare in care sa fie instituita o ipoteca. Dupa ce am confirmarea platii de la banca ma reintorc la notar si semnez din nou . E bine asa sau as putea sa procedez si altfel , mai bine?
Va multumesc
llooredana, utilizator

llooredana a scris:

Buna ziua ,
Am revenit , azi am depus actele la notar . Banii pe apartament trebuie sa ii primesc in cont dupa ce semnez contractul de vanzare cumparare in care sa fie instituita o ipoteca. Dupa ce am confirmarea platii de la banca ma reintorc la notar si semnez din nou . E bine asa sau as putea sa procedez si altfel , mai bine?
Va multumesc

Banii vi-i vireaza banca in aceeasi zi in care se semneaza si contractul de vanzare cumparare?
Nu cred , cumparatorul imi vireaza banii in contul meu curent din Anglia , este acolo dansa , cumpararea se face prin procura , am inteles ca dureaza 2, 3 zile lucratoare pana se vad banii in cont , oricum nu in aceiasi zi
llooredana, utilizator
Atunci trebuie specificat in act cat e pretul total, cat ati primit avans, cat e restul de pret si pana la ce data il primiti (conveniti cu banca o perioada).
La data la care v-au intrat banii in cont, trebuie sa dati o declaratie notariala ca ati primit pretul integral.
Declaratia va fi depusa ulterior la Carte Funciara, pentru radiere.
Si pentru siguranta dvs...nu semnati contractul de vanzare cumparare pana ce nu aveti toata suma.
Am inteles , si eu ma gandeam la fel dar notarul a zis ca nu e problema cat timp e ipoteca. Nu s-a dat nici un avans , pretul total ar trebui sa il primesc prin acest transfer. In concluzie , e mai sigur si mai bine chisr si cu ipoteca sa nu semnez contractul pana nu am dovada ca banii au intrat in cont? Maine o sa anunt si banca de transfer .
llooredana, utilizator