avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament transfer bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament transfer bancar

Buna ziua ,
Am revenit , azi am depus actele la notar . Banii pe apartament trebuie sa ii primesc in cont dupa ce semnez contractul de vanzare cumparare in care sa fie instituita o ipoteca. Dupa ce am confirmarea platii de la banca ma reintorc la notar si semnez din nou . E bine asa sau as putea sa procedez si altfel , mai bine?
Va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 5 Decembrie 2018
llooredana, utilizator
Cel mai recent răspuns: llooredana , utilizator 14:57, 5 Decembrie 2018


llooredana a scris:

Buna ziua ,
Am revenit , azi am depus actele la notar . Banii pe apartament trebuie sa ii primesc in cont dupa ce semnez contractul de vanzare cumparare in care sa fie instituita o ipoteca. Dupa ce am confirmarea platii de la banca ma reintorc la notar si semnez din nou . E bine asa sau as putea sa procedez si altfel , mai bine?
Va multumesc

Banii vi-i vireaza banca in aceeasi zi in care se semneaza si contractul de vanzare cumparare?
Nu cred , cumparatorul imi vireaza banii in contul meu curent din Anglia , este acolo dansa , cumpararea se face prin procura , am inteles ca dureaza 2, 3 zile lucratoare pana se vad banii in cont , oricum nu in aceiasi zi
Ultima modificare: Miercuri, 5 Decembrie 2018
llooredana, utilizator
Atunci trebuie specificat in act cat e pretul total, cat ati primit avans, cat e restul de pret si pana la ce data il primiti (conveniti cu banca o perioada).
La data la care v-au intrat banii in cont, trebuie sa dati o declaratie notariala ca ati primit pretul integral.
Declaratia va fi depusa ulterior la Carte Funciara, pentru radiere.
Si pentru siguranta dvs...nu semnati contractul de vanzare cumparare pana ce nu aveti toata suma.
Am inteles , si eu ma gandeam la fel dar notarul a zis ca nu e problema cat timp e ipoteca. Nu s-a dat nici un avans , pretul total ar trebui sa il primesc prin acest transfer. In concluzie , e mai sigur si mai bine chisr si cu ipoteca sa nu semnez contractul pana nu am dovada ca banii au intrat in cont? Maine o sa anunt si banca de transfer .
Ultima modificare: Miercuri, 5 Decembrie 2018
llooredana, utilizator

Alte discuții în legătură

Cum se pot incasa cel mai sigur bani intr-o vanzare de teren? liana1963 liana1963 As dori sa stiu care este cel mai sigur mod de a incasa pretul unui teren vindut ( deci relativ o suma mare de bani) ,asa incit sa poata fi semnat actul de ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare- cumparare ap ,cu credit cu ipoteca Hj99 Hj99 Buna ziua, Eu vreau sa vand un apartament si am gasit un cumpărător care vrea sa faca credit cu ipoteca pe apartamentul care il vand eu. Am facut la ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament plata prin virament bancar si ipoteca banca Alin_Mihai Alin_Mihai Buna ziua ! Am cateva intrebari si v-as ruga daca puteti sa ma lamuriti.Urmeaza sa imi vand apartamentul si cumparatorul are doar o parte din bani,acestia sunt ... (vezi toată discuția)