Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CASS 10% se aplica asupra valorii dividendelor ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CASS 10% se aplica asupra valorii dividendelor incasate sau a plafonului de 22800 lei?

Buna,
Suntem o microintrepindere neplatitoare de tva si as dori sa aflu incepand cu ce valoare a bonului fiscal tb sa cer factura de la furnizor. Si va rog sa-mi spuneti cat datoreaza statului asociatul firmei daca incaseaza dividende peste plafonul de 22800 lei, CASS 10% se aplica asupra valorii dividendelor incasate sau a plafonului de 22800 lei?
Multumesc
george-neagu, moderator
Cota de 10% pentru plata cass in declaratia unica la venitul din dividende se aplica direct la valoarea plafonului de 12 salarii minime brute anuale.
george-neagu, moderator