avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Declaratia unica in cazul in care a luat dividende
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Declaratia unica in cazul in care a luat dividende

Buna ziua
O persoana care are PFA si este asociat la o firma are obligatia sa declare
dividendele in aceeasi declaratie in cazul in care a luat dividende in anul 2018?
Va multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 13 Ianuarie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:14, 13 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Impozitul pe venitul din dividende este retinut si platit direct de catre firma unde aveti parti sociale. In declaratia unica pe care o depuneti pentru pfa, la partea de contributie la sanatate, daca cumulat venitul din dividende incasat in 2018 si venitul net anual de la pfa (adica venitul anual brut incasat - cheltuielile deductibile anuale platite mai putin contributile sociale) este peste valoarea plafonului a 12 salarii minime brute pe economie, adica 22800 lei, va trebui sa completati si sa platiti cass 10% aplicat la valoarea plafonului pana la 15 martie 2019.
Ultima modificare: Duminică, 13 Ianuarie 2019
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare declaratie unica pentru venit din dividende electrasmartgsm electrasmartgsm Buna ziua, O persoana fizica ce a obtinut in 2018 venituri din dividende, sub plafonul de 12 salarii minime pe economie, are obligatia depunerii Declaratiei ... (vezi toată discuția)
Trebuie să plătesc sănătate pe 2018? pfa nae2012 nae2012 Bună ziua. Sunt pfa in 2018 am realizat aproximativ 20.000 net iar când am depus declarația unica nu am bifat nimic la sănătate. Totuși pe siteul casei ... (vezi toată discuția)
Impozit si cass pentru venituri din activitati independente + dividende danmitroi10 danmitroi10 Buna ziua, O persoana fizica obtine venituri din activitati independente de 20.000 lei/an la care se adauga venituri din dividende de 10.000 lei/an (ambele ... (vezi toată discuția)