Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Declaratia unica in cazul in care a luat dividende
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Declaratia unica in cazul in care a luat dividende

Buna ziua
O persoana care are PFA si este asociat la o firma are obligatia sa declare
dividendele in aceeasi declaratie in cazul in care a luat dividende in anul 2018?
Va multumesc.
george-neagu, moderator
Impozitul pe venitul din dividende este retinut si platit direct de catre firma unde aveti parti sociale. In declaratia unica pe care o depuneti pentru pfa, la partea de contributie la sanatate, daca cumulat venitul din dividende incasat in 2018 si venitul net anual de la pfa (adica venitul anual brut incasat - cheltuielile deductibile anuale platite mai putin contributile sociale) este peste valoarea plafonului a 12 salarii minime brute pe economie, adica 22800 lei, va trebui sa completati si sa platiti cass 10% aplicat la valoarea plafonului pana la 15 martie 2019.
george-neagu, moderator