Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... boxa la subsolul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

boxa la subsolul blocului

Buna ziua. Am cumparat un apartament si as dori sa stiu ce demersuri pot face pentru a obtine acces la una din cele 2 boxe situate la parterul blocului? mentionez ca am facut cerere verbala si scrisa la presedintele asociatiei, raspunsul primit a fost sa vorbesc cu vecinul care are o boxa singur in cealalta sunt 4 -5 apartamente care au acces. ca o intamplare cand am facut cererea venise si vecinul cu pricina si am primit raspuns negativ. din ceea ce m-am documentat accesul este pentru toti propietarii . mentionez ca vecinul nu are nici un contract sau alta forma prin care poate demonstra ca boxa ii apartine
Daca in imobilul de locuit in comun precizati ca sunt 2 boxe este evident ca acestea nu se afla in proiectul constructiei ci au fost realizate de-a lungul exploatarii constructiei de catre proprietari
Legal daca imobilul nu este din proiect prevazut cu spatii delimitate boxe,nu ar trebui permis ca proprietarii sa depoziteze in partea comuna bunuri personale
ISU in astfel de cazuri aplica amenda si impun dezafectarea partii comune de imobil=subsolul tehnic,care are utilitate speciala pentru cazuri de forta majora
Cred ca avem cea mai frumoasa si completa legislatie din lume...dar pentru rezolvarea unei probleme ce trebuie sa fac? cu pompierii sunt sute de mii..poate milioane de spatii fara autorizatie si nu se intampla nimik....o boxa e din constructie cred ca era camera mortuara cealalta e construita din tabla plus ca a inchis din spatiul comun cu o poarta metalica este vorba de intrarea la subsol.....eu caut o rezolvare legala ce pasi ar trebui sa urmez?
Aceasta intrebare genereaza interes ( nr. de vizualizari) dar nici un raspuns....am tot cautat si nu am gasit raspunsuri....sa inteleg ca singurul ar fi sa ajung la tribunal pentru a putea tine o lopata la boxa sa nu o car in casa??? cred ca voi proceda in felul meu....
Constat cu regret ca nu ati parcurs cu atentie raspunsul meu si nu ati evidentiat esentialul-pe care dv personal l-ati confirmat ulterior
cealalta e construita din tabla plus ca a inchis din spatiul comun cu o poarta metalica este vorba de intrarea la subsol[/quot]
Aveti tot dreptul sa promovati actiuni,sesizari,plangeri unde doriti,dar pentru a vi se acorda drept legal sa utilizati un spatiu delimitat fara autorizatie si fara drept legal care in documentele constructiei nu exista - nicio instanta nu va dispune hotarare favorabila dv
Am cumparat un apartament intr-uk bloc nou unde dupa receptie s-au construit boxe, de nu apar in proiect. In contractele de vanzare cumparare era o clauza referiotare la acest lucru, cum ca boxele sunt in proprietatea constructorului, care acum sut de vanzare. Este OK sa cumpar boxa in aceste conditii sau asociatia de proprietari o sa le darame? Se poate face act de vanzare cumparare pe aceste spatii? Multumesc

ynocentta a scris:

Daca in imobilul de locuit in comun precizati ca sunt 2 boxe este evident ca acestea nu se afla in proiectul constructiei ci au fost realizate de-a lungul exploatarii constructiei de catre proprietari
Legal daca imobilul nu este din proiect prevazut cu spatii delimitate boxe,nu ar trebui permis ca proprietarii sa depoziteze in partea comuna bunuri personale
ISU in astfel de cazuri aplica amenda si impun dezafectarea partii comune de imobil=subsolul tehnic,care are utilitate speciala pentru cazuri de forta majora