Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nu toți proprietarii sunt de acord cu montarea de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nu toți proprietarii sunt de acord cu montarea de apometre cu citire la distanță. Cum se rezolvă această situație în mod legal?

Daca intr-un bloc sunt proprietari nu sunt de acord cu montarea apometrelor cu citire la distanta, fata de majoritatea celorlalti, cum se rezolva aceasta situatie in mod legal ?
Manuela Rășină, administrator
Convocati o Adunare Generala si votati.Majoritatea castiga.
Sau,tabel,mers din usa in usa....la fel,majoritatea castiga.
In imobil de locuit in comun,majoritatea dispune,minoritatea are obligatia sa respecte hotararea
Nu exista temei legal pentru a obliga pe cei cu apometre obisnuite a monta modelul cu transmisie radio. Nu poate decide nici o majoritate pentru o proprietate individuala.
Art.51. - Adunarea generală a asociaţiei de proprietari hotărăşte, cu
acordul a două treimi din numărul total al proprietarilor din condominiu,
asupra oricărei acţiuni vizând modernizarea condominiului, cum ar fi
transformarea unuia sau mai multor elemente de echipament existent
aparţinând imobilului respectiv, adăugarea de elemente noi, amenajarea
corpurilor de clădiri destinate folosinţei comune sau crearea unor astfel
de corpuri, cu condiţia ca ea să fie conformă destinaţiei condominiului,
cu respectarea legislaţiei în vigoare.

Daca se hotaraste,se aplica.Asa este la bloc.Daca sunt unii care nu vor montarea apomterelor noi,vor fi trecuti pausal.
Mai cititi o data, spune ca AG hotaraste asupra proprietatii individuale ? Nu. Atunci unde e temeiul legal ?
Art.48
(5) Hotărârile luate, în conformitate cu prevederile alin. (1) - (4), obligă toți proprietarii să participe, în proporțiile stabilite de adunarea generală, la plata lucrărilor, precum și la cheltuielile de funcționare, administrare, întreținere și de înlocuire a părților comune sau a elementelor transformate sau create.

Apometrele sunt proprietati individuale si sunt montate pe proprietatea individuala. Nu da asociatia nici un ban si nu intretine apometrele. E treaba fiecaruia.

E absurd ca AG sa hotarasca ce imi iau eu pe proprietatea mea. Apometrele radio sunt la fel ca cele existente (toate apometrele au aceeasi clasa de precizie de 2% , pentru debitele curente, intre tranzitoriu si maxim), numai ca mai au in plus un modul de transmisie la distanta. Ce treaba are plata la pausal cu apometrele care nu transmit radio !?

Proprietarii sunt obligati doar sa aiba apometre, pentru individualizarea consumului, cf. art. 32.
latka, moderator