avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nu toți proprietarii sunt de acord cu montarea de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nu toți proprietarii sunt de acord cu montarea de apometre cu citire la distanță. Cum se rezolvă această situație în mod legal?

Daca intr-un bloc sunt proprietari nu sunt de acord cu montarea apometrelor cu citire la distanta, fata de majoritatea celorlalti, cum se rezolva aceasta situatie in mod legal ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Decembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: -ELLA- , utilizator 19:25, 13 Decembrie 2018
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Convocati o Adunare Generala si votati.Majoritatea castiga.
Sau,tabel,mers din usa in usa....la fel,majoritatea castiga.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
In imobil de locuit in comun,majoritatea dispune,minoritatea are obligatia sa respecte hotararea
1 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista temei legal pentru a obliga pe cei cu apometre obisnuite a monta modelul cu transmisie radio. Nu poate decide nici o majoritate pentru o proprietate individuala.
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art.51. - Adunarea generală a asociaţiei de proprietari hotărăşte, cu
acordul a două treimi din numărul total al proprietarilor din condominiu,
asupra oricărei acţiuni vizând modernizarea condominiului, cum ar fi
transformarea unuia sau mai multor elemente de echipament existent
aparţinând imobilului respectiv, adăugarea de elemente noi, amenajarea
corpurilor de clădiri destinate folosinţei comune sau crearea unor astfel
de corpuri, cu condiţia ca ea să fie conformă destinaţiei condominiului,
cu respectarea legislaţiei în vigoare.

Daca se hotaraste,se aplica.Asa este la bloc.Daca sunt unii care nu vor montarea apomterelor noi,vor fi trecuti pausal.
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai cititi o data, spune ca AG hotaraste asupra proprietatii individuale ? Nu. Atunci unde e temeiul legal ?
Art.48
(5) Hotărârile luate, în conformitate cu prevederile alin. (1) - (4), obligă toți proprietarii să participe, în proporțiile stabilite de adunarea generală, la plata lucrărilor, precum și la cheltuielile de funcționare, administrare, întreținere și de înlocuire a părților comune sau a elementelor transformate sau create.

Apometrele sunt proprietati individuale si sunt montate pe proprietatea individuala. Nu da asociatia nici un ban si nu intretine apometrele. E treaba fiecaruia.

E absurd ca AG sa hotarasca ce imi iau eu pe proprietatea mea. Apometrele radio sunt la fel ca cele existente (toate apometrele au aceeasi clasa de precizie de 2% , pentru debitele curente, intre tranzitoriu si maxim), numai ca mai au in plus un modul de transmisie la distanta. Ce treaba are plata la pausal cu apometrele care nu transmit radio !?

Proprietarii sunt obligati doar sa aiba apometre, pentru individualizarea consumului, cf. art. 32.
Ultima modificare: Vineri, 7 Decembrie 2018
latka, moderator

Alte discuții în legătură

Administrator cu practici abuzive sevastia sevastia În urma refuzului de a-mi introduce-n apartament surse suplimentare de radiaţii electromagnetice, prin apometrele cu unde radio impuse de asociaţie fără a ... (vezi toată discuția)
Cerere explicare sume la intretinere caz concret: - au fost schimbate ... us3r us3r Cerere explicare sume la intretinere Caz concret: - au fost schimbate apometrele in aproape tot blocul, trecandu-se la apometre radio - eu si cativa ... (vezi toată discuția)
Se dorește scoaterea apometrelor pe casa scării, însă acest lucru presupune lucrări deranjante și inestetice în apartamente. conform cărei legi suntem obligați să acceptăm acest lucru? MirceaGB MirceaGB Se dorește scoaterea apometrelor din apartamente pe casa scării(foarte bine) probleme apare la execuție, am fost informați că țevile de apă pentru baie ... (vezi toată discuția)