Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se dorește scoaterea apometrelor pe casa scării, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se dorește scoaterea apometrelor pe casa scării, însă acest lucru presupune lucrări deranjante și inestetice în apartamente. Conform cărei legi suntem obligați să acceptăm acest lucru?

Se dorește scoaterea apometrelor din apartamente pe casa scării(foarte bine) probleme apare la execuție, am fost informați că țevile de apă pentru baie respectiv bucătărie vor circula prin apartament, exemplu țeava de apă care va merge în baie va trebui să-mi traverseze holul de la intrare, sufrageria și încă un hol ca să ajungă in baie, lucru cu care eu nu sunt de acord, deoarece este inestetic, teama că acea țeavă poate face condens și ulterior mucegai în casă , plus deranjul pe care trebuie să-l îndur și păienjenișul de țevi care se va crea pe casa scării . Întrebarile ar fi: care lege reglementează scoaterea apometrelor, în ce condiții și câți locatari trebuie să fie de acord pentru a se pune în aplicare și din moment ce există o coloana existentă de ce nu se poate trage țeva tot prin ea? Mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
Se doreste....cine doreste? Nu va poate obliga nimeni.

vali m a scris:

Nu va poate obliga nimeni.

Unde este lege nu este tocmeala
Tara noastra face parte din statele comunitatii europenea si ca atare are obligatia sa respecte atat legislatia interna dar si dispozitiile europene
Dupa cum exista disrectiva pentru instalare aparate de contorizat consum gaze,consum electric in partea comuna de imobil,la fel se impune modernizarea pentru instalare aparate consum apa tot pe partea comuna de condominiu
Legal modificarea respectiva se face la cererea furnizorului de utilitati,astfel incat proprietarul nu are la indemana decat eventuala contestare in justitie,unde fiind vorba despre norme europene sansele de obtinere hotarare judecatoreasca favorabila sunt 0
Pai indicati atunci temeiul legal pentru o astfel de operatiune. Care e directiva europeana respectiva ? Citati din ea pasajul respectiv. Care e legislatia romaneasca prin care furnizorul de utilitati poate cere asa ceva, dupa cum afirmati ?
[ link extern ]

LEGE nr. 196 din 20 iulie 2018
privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari si administrarea condominiilor

EMITENT
PARLAMENTUL ROMANIEI
Publicat in MONITORUL OFICIAL nr. 660 din 30 iulie 2018

Articolul 32
(1) Proprietarii SUNT OBLIGATI sa ia masuri pentru consolidarea si modernizarea condominiului, modernizarea echipamentelor, instalatiilor si dotarilor aferente, montarea contoarelor pentru individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuala, reabilitarea termica in scopul cresterii performantei energetice, precum si reabilitarea structural-arhitecturala a anvelopei condominiului pentru cresterea calitatii arhitectural-ambientale a acestuia, potrivit prevederilor legale, in conditiile mentinerii aspectului armonios si unitar al intregului condominiu, indiferent de natura interventiilor.
@ELLA
Apometrele montate acum in apartamente sunt exact pentru individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuala. Se cheama repartitoare de costuri. Legea spune ca nu poti sa nu ai aceste apometre montate. Nu are nici o legatura cu scoaterea lor in afara locuintei. Marea majoritate dintre cei ce locuiesc in condominii sunt in aceasta situatie. Vechea lege nu prevedea asa ceva.

Mai incercati.
latka, moderator