Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Incalzire ap. nelocuit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Incalzire ap. nelocuit

Buna ziua,
am primit la asoc. o adresa prin care un locatar cere ca asoc. sa-i rezolve problema cu vecinul de desupt , care nu locuieste in ap. iar cel de deasupra invoca ca cel de desupt sa dea drumu la caldura , chiar daca nu locuieste. Exista vreo lege care sa-l oblige sa dea drumu la caldura?(fam resp. este plecata in Spania) Multumesc!
PS. Orasul nu are caldura centralizata , in aceeasi situatie sunt sute de ap. ,adica neiincalzite)
Buna ziua.
Din ce cunosc, nu exista o asemenea obligatie...
Puteti sfatui doamna sa izoleze podeaua, sa puna un covor mai gros, nu stiu... sau sa luati legatura cu respectivi proprietari si doamna ce a facut reclamatia sa se angajeze la plata consumului de caldura al apartamentului respectiv cat nu este locuit de proprietar, dar nu cred ca v-a dori asta...
Daca nu intelege, puteti cere doamnei sa va prezinte baza legala dupa care dvs. sa puteti actiona...
Ionut.ion, utilizator
Este subiect delicat in care utilizatorii isi vor exprima opinii divergente
In actuala lege L nr 196/2018 legiuitorul a impus obligatia proprietarului de a intretine in stare tehnica buna apartamentul pe propria cheltuiala
Cetatenii din Romania trebuie sa respecte nu doar legislatia europeana aparuta dupa aderarea sa la UE, ci si cea anterioara aderarii.
Directiva nr 106 este aplicabila.
Legea nr 123/2007 pentru modificarea Legii nr 10/1995 si HG nr 622/2004 privind stabilirea conditiilor de introducere pe piata a produselor pentru constructii transpun Directiva nr
89/106/CEE si cerintele esentiale de calitate.
Directiva nr 2002/91/CE la pct 8 din preambul reia, si face trimitere la conditia confortului termic, prevazuta in Directiva nr 89/106, anexa 1, pct. 6 -
fara sa aduca totusi atingere confortului termic al ocupantilor

Directiva nr 2006/32, preambul, pct 20: "
serviciile energetice pe care le comercializeaza includ utilizarea eficienta a energiei la utilizatorii finali, precum asigurarea confortului termic in cladiri

Conform Codului civil, orice fapta a unui proprietar care aduce prejudiciu altui proprietar atrage raspunderea celui vinovat
Conform Codului civil, fiecare persoana raspunde pentru prejudiciul cauzat prin fapta proprie sau neglijenta sa.
Orice locatar are dreptul la temperaturile minime de confort.
Reglementarile tehnice din domeniul instalatiilor de incalzire prevad aceasta conditie, nu doar SR nr 1907, iar reglementarile tehnice sunt obligatorii pe intreaga durata de exploatare a constructiei
~ Conținut șters la cerere ~
Sunt probleme diferite neasigurarea unei temperaturi de confort si igrasia
Igrasia este forma de eviidentiere a umezelii persistente a peretilor unei incaperi.
Fenomenul apare atunci cand apa este retinuta in porii zidariei.
Nu orice perete umed sufera de igrasie.
Si condensul, si igrasia se formeaza din cauza umiditatii crescute dintr-o incapere.
Cu toate acestea, condensul este temporar, in timp ce igrasia este un fenomen permanent.
Igrasia influenteaza in rau microclimatul dintr-o incapere si duce la aparitia microorganismelor – a mucegaiului cu mirosul si aspectul cunoscut
Stergerea mucegaiului de pe perete si aplicarea unui nou stat de vopsea nu duce la eliminarea problemei.
Microorganismele continua sa se dezvolte in interiorul zidariei si elibereaza in atmosfera spori care pot imbolnavi.
Exista trei factori principali care duc la aparitia igrasiei in incaperi:
1-Lipsa completa a hidroizolatiei sau existenta unei hidroizolatii defectuoase – cele mai multe cladiri din Romania nu au hidroizolatie.
Acest neajuns genereaza si favorizeaza aparitia igrasiei atat la etajele inferioare ale cladirii, cat si la cele superioare.
Si o hidroizolare efectuata prost poate duce la instalarea fenomenului;
2-Ventilarea necorespunzatoare a incaperilor – igrasia care apare in spatiile/incintele/locuintele este o problema din ce in ce mai frecventa.
Acest lucru se intampla din cauza faptului ca ventilatia in aceste spatii este deficitara situatie concreta subsolul condominiilor care vara sunt supraincalzite de temperatura externa iar iarna de instalatiile interioare alimentare agent termic apa calda dar nu sunt aerisite suficient sau instalatiile comune nu sunt izolate
Peretii neizolati ajuta la eliminarea umezelii, insa in locuintele termoizolate aceasta se acumuleaza si ramane in zidarie, astfel formandu-se igrasia;
3-Tehnici de constructie defectuoase – igrasia apare si atunci cand constructorii tencuiesc sau efectueaza prea devreme hidroizolatia unei cladiri.
Apa deja acumulata in pereti nu are timp sa se evapore, iar fenomenul igrasiei apare la scurt timp dupa finalizarea lucrarilor.
~ Conținut șters la cerere ~