avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare functionar public

În anul calendaristic 2013 am obținut calificativul<foarte bine> .
În anii 2014,2015 si 2016 nu am mai fost functionar public ci personal contractual.
În anul 2017 mi-am desfășurat activitatea ca functionar public si am obținut calificativul <foarte bine>.
Dacă depun rapoartele de evaluare pe anii 2013 și 2017 pot participa la concursul de promovare în grad superior?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:28, 10 Decembrie 2018
Legea 153/2017
art.31
...
(6) Promovarea în grade sau trepte profesionale imediat superioare se face din 3 în 3 ani, în funcție de performanțele profesionale individuale, apreciate cu calificativul „foarte bine“, cel puțin de două ori în ultimii 3 ani de activitate, de către comisia desemnată prin dispoziție a ordonatorului de credite bugetare, din care fac parte reprezentanții organizațiilor sindicale reprezentative la nivel de unitate sau, după caz, reprezentanții salariaților, dacă în statute sau în legi speciale nu se prevede altfel.

In speta, evaluarea pe 2013 nu vi se va lua in considerare ..
Raportul de evaluare a performantelor profesionale individuale pe anul 2018 se poate efectua incepand cu data de 15 dec. 2018 sau in perioada 01.01.2019 - 31.01.2019 ?
La articolul 65 alineatul (2), litera c) se modifică și va avea următorul cuprins:

c) să fi obținut cel puțin calificativul «bine» la evaluarea performanțelor individuale în ultimii 2 ani în care funcționarul public s-a aflat în activitate;"
De ce sa nu-mi fie luata in considerare evaluarea pe 2013 daca eu mi-am desfasurat activitatea ca functionar public?
Pentru ca ati fost personal contractual dupa 2013 pana in 2017 ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de crestere si ingrijire a copilului Rlk mihalcea Rlk mihalcea Buna ziua. Sunt functionar public inspector asistent angajat din anul 2015 aprilie. In anul 2017 am intrat in CIC. Ma voi intoarce la serviciu in noiembrie ... (vezi toată discuția)
Promovare grad profesional după ccc George912203 George912203 Am fost angajata în anul 2017 în cadrul unei instituții publice ca inspector debutant, în anul 2018 am promovat în gradul de asistent. În anul 2021 am ... (vezi toată discuția)
Promovarea in grad georgepbr georgepbr Cum se organizeaza promovarea in grad profesional: o singura data pe an sau semestrial? care este baza legala? (vezi toată discuția)