Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul de crestere si ingrijire a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul de crestere si ingrijire a copilului

Buna ziua. Sunt functionar public inspector asistent angajat din anul 2015 aprilie. In anul 2017 am intrat in CIC. Ma voi intoarce la serviciu in noiembrie 2018.Intrebarea este daca ma pot incadra pentru avansarea in gradul inspector superior la sfarsitul anului dat fiind ca am evaluare pe anul 2016 si pe 2017 si 3 ani de vechime pe functie se fac impreuna cu anul in care am fost in CIC. MULTUMESC
Promovarea în grade sau trepte profesionale imediat superioare se face din 3 în 3 ani, în funcţie de performanţele profesionale individuale, apreciate cu calificativul "foarte bine", cel puţin de două ori în ultimii 3 ani de activitate, de către comisia desemnată prin dispoziţie a ordonatorului de credite bugetare, din care fac parte reprezentanţii organizaţiilor sindicale reprezentative la nivel de unitate sau, după caz, reprezentanţii salariaţilor, dacă în statute sau în legi speciale nu se prevede altfel.

In speta, puteti participa la concursul de promovare.