Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se pune în executare o hotărâre privind ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se pune în executare o hotărâre privind modificarea pensiei de întreținere a minorului când tatăl locuiește într-o țară UE?

Situatia este urmatoarea: In urma hotararii definitive si irevocabile s-a decis majorarea pensiei de intretinere minor. Tatal locuieste intr-o tara UE iar mama in Romania.
1. Care sunt pasii de urmat astfel incat sa se poata realiza executarea hotararii in tara de sedere a tatalui, dupa ce a fost ridicata de la Tribunal Decizia ?
2. Judecatorul a stabilit cuantumul pensiei in lei iar tatal incaseaza salariul in Euro. Este necesar un document in care sa se precizeze expres necesitatea calculului valorii la cursul de schimb sau se subintelege? Instanta nu a facut mentiuni, a scris doar suma in lei.
Multumiri!
Manuela Rășină, administrator
Multumesc foarte mult pentru raspuns!