Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare bani
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare bani

Am dat unei persoane materiale de constructii in valoare de 6000 Ron. Nu am facut nici un contract cu cel in cauza, deoarece era un prieten. Acum este plecat din tara si nu raspunde la telefon. Pot recupera banii in instanta daca am inregistrare video, audio si doi martori? Multumesc!
Buna seara,
Conform art. 309 C.Pr.Civ, sumele mai mari de 250 lei nu se pot dovedi decat cu acte.
Solicitati-ii sa va semneze macar o intelegere cand va plateste banii datorati.
Avand in vedere ca este prieten, desi in principiu un act juridic ce depaseste 250 lei nu poate fi dovedit cu martori, aveti sanse invocand imposibilitatea morala de redactare a contractului, tocmai datorita relatiei de amicitie statornicita inter partes.