Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturi din afara UE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturi din afara UE

Cum ma inregistrez in contabilitate cu o factura de cazare din afara UE ?
Daca va referiti la regimul TVA, nu este impozabila in Romania, locul prestarii este tara in care este imobilul.

Art. 278 CF:

(4) Prin excepție de la prevederile alin. (2) și (3), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi:

a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestările de servicii efectuate în legătură cu bunurile imobile, inclusiv serviciile prestate de experți și agenți imobiliari, de cazare în sectorul hotelier sau în sectoare cu funcție similară, precum tabere de vacanță sau locuri amenajate pentru camping, de acordare de drepturi de utilizare a bunurilor imobile, pentru servicii de pregătire și coordonare a lucrărilor de construcții, precum serviciile prestate de arhitecți și de societățile care asigură supravegherea pe șantier;