Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... sediu secundar
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

sediu secundar

Buna ziua,

deschiderea unei sucursale in alt judet decat cel al sediului ONG-ului, trebuie inregistrata la judecatoria respectiva? De ce acte este nevoie pentru ca in OG 26 nu specifica decat pentru filiale? Este de ajuns hotararea adunarii fara inregistrarea ei in registrul asociatiilor?

Multumesc.
suciu_diana, utilizator
Infiintarea sucursalelor unui ONG nu se inscrie in Registrul asociatiilor si fundatiilor .. prin urmare, este de ajuns hotararea adunarii generale de infiintare a sucursalei.

OG nr.26/2000 prevede :
Art. 13 ind.1. - (1) Asociatia isi poate constitui sucursale, ca structuri teritoriale fara personalitate juridica.
(2) Sucursalele se constituie prin hotarare a adunarii generale.
(3) Sucursalele desfasoara activitatile date in competenta lor de catre asociatie.
Multumesc.:D