Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montare hota.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montare hota.

Pot monta burlanul de la hota de aragaz din bucatarie pe aerisire?
Este legal acest lucru?
Vecinul de la etajul 4 imi spune ca îi intra miros în bucătărie si living de la mine cand fac mancare, pentru că la dumnealui bucătăria este unită cu livingul , el având mai nou bucătăria în balcon.
Ma gandesc ca au astupat si aerisirea pe bloc.
Mentionez ca locuiesc la etajul 1 .
Costy16, utilizator
Buna seara,
Nu pentru ca tot mirosul de la dumneavoastra din bucatarie va ajunge la vecin incalcand art. 603 C.Civ.
Nu este de preferat sa instalati evacuare hota aragaz la aerisirea generala,deoarece veti cauza neajunsuri tuturor locatarilor racordati la acea aerisire
In cazul in care sunt sesizate autoritatile in drept acestea pot aplica sanctuni pecuniare
Aerisirea generala a fost proiectata pentru a a sigura tirajul/aerisirea generala intre subsolul tehnic ,apartamente si exteriorul constructiei
Este diferenta seminificativa intre tirajul normal aer si introducerea de gaze,mirosuri prin tiraj fortat asigurat de sistemul de evacuare al hotei
Aerisirea generală a fost proiectată pt. a se asigura aerisirea ap. in caz de scurgeri de gaze in general . Că unii mai ajung să se lege de evacuare cu hote ține de asociație cat li se permite , au fost cazuri cand s-au racordat cu canalizarea la țeava de apă fluvială a blocului .
Daca blocul dvs. este prevazut cu cos de aerisire separat pentru bucatarii si cu evacuare fortata (ventilator montat pe cos) puteti lega hota dvs. la acest cos.
Uitați mai jos ce zice acest domn, vizavi de racordare hota pe aerisire la bloc.

Directorul Serviciului vanzari locuinte al Administratiei Fondului Imobiliar, Mihai Enachescu (foto), sustine ca aveti dreptul sa racordati hota aragazului la sistemul de aerisire al blocului. Problema este ca trebuie rezolvata mai intai situatia in cazul locatarilor care au obturat coloana de aerisire. „Trebuie sa sesizati inspectorii Primariei de sector, iar in cazul in care nu se ia nici o masura pentru refacerea aerisirii, considerandu-se ca este totul in regula, puteti monta hota fara probleme', spune Mihai Enachescu.