avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lamurire Buna ziua, Am o mica problema si nu stiu cui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lamurire Buna ziua, Am o mica problema si nu stiu cui sa ma adresez, ...

Lamurire

Buna ziua,

Am o mica problema si nu stiu cui sa ma adresez, locuiesc intr-un bloc cu 4 nivele, eu locuiesc la ultimul nivel.
De ceva timp cei ce locuiesc la etajul 3 cand fac mancare tot fumul ajunge la mine in casa.
De exemplu, eu am burlanul de la hota in exterior adica afara, acestia au burlanul de la hota pe conducta de aerisire ca sa zic asa de la bucatarie (unde se afla si tevile....).
Cat de legal este sa puna aerisirea de la hota pe acel canal sau pe aerisirea blocului?
Din ce stiu, ei nu au aragazul la geam ci il au chiar langa usa de la bucatarie unde se afla aerisirea blocului.
Pe mine ma intereseaza cui ma pot adresa, ca mi-au umplut apartamentul de fum.

Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Luni, 8 Mai 2023
Paul2017, utilizator
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 08:11, 10 Mai 2023
2 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Incercati sa astupati aerisirea generala, cind vecinul foloseste hota, astfel tot mirosul se va duce in casa sa. Altfel nu va ramine decit instanta, nu pre aveti cui va adresa.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
www.avocatnet.ro/forum/discu...
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Dupa vreo citeva episoade de acest gen, cind va vedea ca nu poate evacua, se va convinge singur cum sa procedeze.
Ultima modificare: Marți, 9 Mai 2023
latka, moderator
Astup aerisirea, cea de sus
Dar am si gura de vizitare jos pt conducte
Nu stiu cat de corect ar fi

Multumesc!

latka a scris:

Incercati sa astupati aerisirea generala, cind vecinul foloseste hota, astfel tot mirosul se va duce in casa sa. Altfel nu va ramine decit instanta, nu pre aveti cui va adresa.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
www.avocatnet.ro/forum/discu...
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Dupa vreo citeva episoade de acest gen, cind va vedea ca nu poate evacua, se va convinge singur cum sa procedeze.

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua ,bucatariile sunt prevazute din constructie cu aerisiri in bucatarie si nu sunt pe aceeasi coloana cu alte tevile ,au compartimentare diferita .Singura solutie este sa va astupati aerisirea intrucat legal nu puteti face ceva ,acesta facand uz de dotarea din construirea blocului iar intelegere si educatia convietuirii la comun nu mai exista .
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aceea este o conducta pentru aerisire, care da afara pe bloc. Daca va astupati doar la dumneavoastra aerisirea, el o sa functioneze bine-merci iar dumneavoastra va veti aerisi doar prin fereastra. In mod normal, cu fereastra inchisa, aerisirea se facea prin curentul produs intre grila de aerisire din peretele exterior si grila de aerisire de la ghena situata pe peretele opus. Va propun sa desfaceti grila de la aerisire si sa infundati teava mai jos de grila cu niste ziare, apoi puneti grila la loc. Practic ii veti anula hota si va avea evacuare la vecinii de mai jos... Daca vor fi mai multi afectati, poate se conformeaza. Iar la dumneavoastra va functiona ca la inceput.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Montare hota. Costy16 Costy16 Pot monta burlanul de la hota de aragaz din bucatarie pe aerisire? Este legal acest lucru? Vecinul de la etajul 4 imi spune ca îi intra miros în ... (vezi toată discuția)
Burlanul de la hota vecinului SilviaNe SilviaNe Buna ziua, de mai bine de doi ani ma confrunt atat eu cat si copilul meu mic, cu o problema creata de vecinul de deasupra. Mai exact si-a montat burlanul de la ... (vezi toată discuția)
Uscator scara de bloc! sorin_marinas sorin_marinas buna seara, as dori cateva informatii, daca se poate si daca cineva cunoaste, in legatura cu uscatorul/balconul de pe scara blocului, si anume: daca ... (vezi toată discuția)