Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lamurire Buna ziua, Am o mica problema si nu stiu cui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lamurire Buna ziua, Am o mica problema si nu stiu cui sa ma adresez, ...

Lamurire

Buna ziua,

Am o mica problema si nu stiu cui sa ma adresez, locuiesc intr-un bloc cu 4 nivele, eu locuiesc la ultimul nivel.
De ceva timp cei ce locuiesc la etajul 3 cand fac mancare tot fumul ajunge la mine in casa.
De exemplu, eu am burlanul de la hota in exterior adica afara, acestia au burlanul de la hota pe conducta de aerisire ca sa zic asa de la bucatarie (unde se afla si tevile....).
Cat de legal este sa puna aerisirea de la hota pe acel canal sau pe aerisirea blocului?
Din ce stiu, ei nu au aragazul la geam ci il au chiar langa usa de la bucatarie unde se afla aerisirea blocului.
Pe mine ma intereseaza cui ma pot adresa, ca mi-au umplut apartamentul de fum.

Multumesc anticipat!
Paul2017, utilizator
Incercati sa astupati aerisirea generala, cind vecinul foloseste hota, astfel tot mirosul se va duce in casa sa. Altfel nu va ramine decit instanta, nu pre aveti cui va adresa.
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Dupa vreo citeva episoade de acest gen, cind va vedea ca nu poate evacua, se va convinge singur cum sa procedeze.
latka, moderator
Astup aerisirea, cea de sus
Dar am si gura de vizitare jos pt conducte
Nu stiu cat de corect ar fi

Multumesc!

latka a scris:

Incercati sa astupati aerisirea generala, cind vecinul foloseste hota, astfel tot mirosul se va duce in casa sa. Altfel nu va ramine decit instanta, nu pre aveti cui va adresa.
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Dupa vreo citeva episoade de acest gen, cind va vedea ca nu poate evacua, se va convinge singur cum sa procedeze.

Buna ziua ,bucatariile sunt prevazute din constructie cu aerisiri in bucatarie si nu sunt pe aceeasi coloana cu alte tevile ,au compartimentare diferita .Singura solutie este sa va astupati aerisirea intrucat legal nu puteti face ceva ,acesta facand uz de dotarea din construirea blocului iar intelegere si educatia convietuirii la comun nu mai exista .
Aceea este o conducta pentru aerisire, care da afara pe bloc. Daca va astupati doar la dumneavoastra aerisirea, el o sa functioneze bine-merci iar dumneavoastra va veti aerisi doar prin fereastra. In mod normal, cu fereastra inchisa, aerisirea se facea prin curentul produs intre grila de aerisire din peretele exterior si grila de aerisire de la ghena situata pe peretele opus. Va propun sa desfaceti grila de la aerisire si sa infundati teava mai jos de grila cu niste ziare, apoi puneti grila la loc. Practic ii veti anula hota si va avea evacuare la vecinii de mai jos... Daca vor fi mai multi afectati, poate se conformeaza. Iar la dumneavoastra va functiona ca la inceput.