Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Racordare hotă la coloana aerisire bucatarie
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Racordare hotă la coloana aerisire bucatarie

Doresc sa stiu daca am voie sa racordez o hota la coloana de aerisire a bucatariei? Nu am gasit nicaieri daca este specificat.
Coloanele de aerisire nu sunt dimensionate pentru a prelua debitul de la hotele cu ventilator. Nu sunt dotate nici cu ventilatie fortata pentru evacuare aer viciat.
Exista riscul ca mirosurile din bucataria dvs. sa invadeze toate bucatariile vecinilor de pe coloana. Veti avea neplaceri cu vecinii.
Hota dvs. trebuie sa se lege la un cos vertical, exterior blocului care sa refuleze direct in atmosfera, deasupra cotei de sus a blocului pentru a nu induce mirosuri la vecini cand acestia aerisesc.
Coloana de aerisire a bucatariei refuleaza direct in atmosfera deasupra blocului. Exista o lege care interzice acest lucru racordarea hotei la coloana de aerisire a bucatariei?
gi-jane2, moderator
Atat timp cat instalatia de ventilatie nu este temeinic verificata daca nu este astupata daca nu exista crapaturi,nu se pot racorda sisteme evacuare gaze,noxe,etc
Coloana de aerisire este proiectata si construita strict pentru aerisire,
In speta supusa discutiei trebuie avut in vedere inclusiv aspectul privitor la diferenta intre dinamica,cantitatea de aer care poate fi preluata de catre instalatia de aerisire si aspectul ca hota beneficiaza de 1,2 motoare pentru preluare evacuare abur,miros,vapori