avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incheiere contract de munca in perioada CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incheiere contract de munca in perioada CIC

Buna ziua.

Actualmente sunt in concediu de crestere si ingrijire copil (din sept 2018). Angajatorul mi-a propus incheierea contractului de munca, prin revenirea la serviciu pe 28.12.2018 si incheierea efectiva pe 31.12.2018, in perioada aceasta urmand a incasa salarii compensatorii si un ajutor financiar ptr cresterea copilului. In ce mod imi afecteaza asta primirea indemnizatiei, avand in vedere ca in data de 3 ian 2019, ma reintorc in CIC pana implineste bebelusul 2 ani?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:22, 17 Decembrie 2018
Incetarea c.i.m. in timpul CCC nu va afecteaza plata indemnizatiei pentru CCC.
Multumesc ptr raspuns, dar plata salariilor compensatorii si a ajutorului financiar afecteaza primirea indemnizatiei la reintoarcerea in cic?

Cornel Vasile a scris:

Incetarea c.i.m. in timpul CCC nu va afecteaza plata indemnizatiei pentru CCC.

Plata indemnizației pentru creșterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptățită primește diverse sume în baza legii, a contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creșterea copilului, altele decât cele rezultate din desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu.
Ce contributii catre stat / autoritati se platesc (se scad) in cazul salariilor compensatorii?
Exista diferente de contributii (ce trebuie achitate) intre salariile compensatorii si salariile obisnuite (cele platite lunar)?

Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Plata indemnizației pentru creșterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptățită primește diverse sume în baza legii, a contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creșterea copilului, altele decât cele rezultate din desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu.

Se opresc toate contributiile .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutorul de concediere in perioada de crestere copil narcisabusuioc narcisabusuioc Buna ziua, Sunt in concediu de crestere copil si am fost disponibilizata deoarece firma a fost in reorganizare judiciara. In urma disponibilizarii firma este ... (vezi toată discuția)
Incetare cm pe perioada cic Florina-Corina Florina-Corina Buna ziua! Momentan ma aflu in CIC pe perioada de 2 ani (pana la finalul anului 2016). Am vb cu angajatorul si datorita unor modificari as vrea sa accept o ... (vezi toată discuția)
Ajutor nastere copil claudiah28 claudiah28 Buna ziua Cel de-al doilea copil al meu se va naste in timpul Cic-ului ptr primul copil. Intrebarea mea e daca angajatorul ar trebui sa-mi acorde ajutorul ... (vezi toată discuția)