avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Taxe locale PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Taxe locale PFA

Buna ziua,

Am primit de la primarie o scrisoare prin care mi se percep niste taxe:
- Taxa Reclama si Publicitate (13.12.2017) - 35 lei
- Taxa Autorizatie Functionare (13.12.2017) - 900 lei
- Taxa Viza Functionare (13.12.2017) - 16 lei
- Taxa Salubrizare (13.12.2017) - 300 lei

Eu detin un PFA cod CAEN 6202 (Activitati de consultanta in tehnologia informatiei).
In Certificatul Constatator de la Registrul Comertului (emis pe 05.04.2016 cand a fost infiintat PFA-ul) este mentionat:
- Activitati care se desfasoara la beneficiari si/sau in afara sediilor proprii.

Nu detin niciun fel de reclama fizica (panouri, bannere, etc.), nu desfasor activitatea in sediul propriu (nu ar trebui sa am treaba cu Taxa Salubrizare), nu am gasit ca as fi avut nevoie de vreo Autorizatie de Functionare de la primarie pentru acest cod CAEN, nu stiu exact ce este acea Viza Functionare.

Ce ar trebuie sa fac pentru ca pare a fi o eroare la mijloc.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: necroob , utilizator 18:17, 13 Decembrie 2018
Se plateste la suprafata minima de 1 mp taxa reclama si publicitate iar celelalte pentru sediu nu punctul de lucru. Sunt cheltuieli deductibile toate in baza chitantei. Nu amanati plata ca va pun si penalitati.
Ultima modificare: Joi, 13 Decembrie 2018
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns, insa tot nu imi este clar.

1. Taxa Reclama si Publicitate
ART. 478 - Taxa pentru afișaj în scop de reclamă și publicitate
(1) Orice persoană care utilizează un panou, un afișaj sau o structură de afișaj pentru reclamă și publicitate, cu excepția celei care intră sub incidența art. 477, datorează plata taxei anuale prevăzute în prezentul articol către bugetul local al comunei, al orașului sau al municipiului, după caz, în raza căreia/căruia este amplasat panoul, afișajul sau structura de afișaj respectivă. La nivelul municipiului București, această taxă revine bugetului local al sectorului în raza căruia este amplasat panoul, afișajul sau structura de afișaj respectivă.


Eu nu utilizez niciun fel de panou, afisaj sau strucutra pentru publicitate.

2. Taxa Autorizatie Functionare
ART. 475 - Taxa pentru eliberarea autorizațiilor pentru desfășurarea unor activități

(1) Taxa pentru eliberarea autorizațiilor sanitare de funcționare se stabilește de consiliul local și este de până la 20 lei, inclusiv. Norme metodologice


Iar la norme metodologice:
146. Pentru aplicarea art. 475 alin. (1) din Codul fiscal, taxa pentru eliberarea autorizațiilor sanitare de funcționare are în vedere următoarele reguli:

a) taxa se referă la autorizațiile sanitare de funcționare eliberate de direcțiile de sănătate publică teritoriale în temeiul Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, republicată, cu modificările ulterioare;


De ce as avea nevoie de autorizatie sanitara daca eu am cod CAEN 6202 si nu desfasor activatati la sediu?

3. Taxa Salubrizare

Chiar daca la mine este specificat clar pe Certificatul Constatator de la Registrul Comertului:
"Activitati care se desfasoara la beneficiari si/sau in afara sediilor proprii. "
Tot trebuie sa platesc salubrizare si autorizatia de functionare?

Multumesc anticipat si scuze daca poate nu imi e ceva clar si insist.
Ultima modificare: Joi, 13 Decembrie 2018
necroob, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa viza autorizare / taxa salubritate... Cozmin.c23 Cozmin.c23 Buna ziua, Astazi am primit o frumoasa scrisoare la sediul social, de la primarie cu titlul\" aviz de inspectie fiscala\" Ma informeaza ca la data X ... (vezi toată discuția)
Stabilirea venitului net anual Guido Guido Buna ziua, Referitor la ''ART. 49 Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit (1) În cazul contribuabililor care realizează venituri ... (vezi toată discuția)
Pot demara activitatea fara punct de lucru la terti? mikemrk mikemrk Buna ziua, Tocmai ce am deschis o firma pe CAEN 6201 - Software orientat client. Sediul social este casa parintilor mei. Lucrand in acest domeniu, ... (vezi toată discuția)