Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire

Buna ziua.
Am urmatoarea intrebare.
In cazul unei popriri pe salariu eu sunt cel care trebuie sa anunte banca in scris de faptul ca poprirea se constituie de catre firma,angajator,sau angajatorul?
Situatia este ca mi s-a constituit poprirea o data de catre angajator,si ulterior din suma ramasa,si de catre banca.
Multumesc frumos anticipat!
Anuntati si banca si executorul sa remedieze problema.
Asta voi face maine dupa ce imi dau adeverinta de la fabrica. Dar intrebarea era cine trebuia sa anunte banca,eu sau angajatorul,de faptul ca poprirea se efectueaza de catre angajator?

gi-jane2, moderator
Executorul judecătoresc este cel care a ordonat poprirea salarială la angajator, și blocarea contului bancar. El este cel care trebuie să remedieze situația pentru a nu se efectua o dublă poprire.