Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... teren agricol
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

teren agricol

Buna dimineata,am cumparat un teren agricol in 2008, la care nu am reusit sa fac actele pana acum 2 ani cand am primit amplasamentul si am facut schita si l-am intabulat.terenul il foloseste ceva arendas care nu mi-a patit nimic si nu am contract de arenda cu el.A arat si acum terenul,as vrea sa stiu daca il pot actiona pentru tulburare in posesie.Multumesc.
Buna ziua!
Daca terenul este al dvs si un tert face acte impotiva acordului dvs, puteti face plangere penala pentru tulburare de posesie. Art 256 C. penal.
Incercati mai intai sa le comunicati o Notificare, prin care sa le aduceti la cunostinta ca sunteti proprietarul acelui teren si nu doriti sa mai fie folosit de catre arendasi. Puneti-le in vedere totodata, ca daca nu vor da curs solicitarii, vor comite infractiunea de tulburare de posesie. Astfel, aveti dovada ca toate demersurile acestora, au fost facute fara acordul dvs.