Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Recunoastere copil
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Recunoastere copil

In martie 2017 am plecat de la fostul sot iar in iunie 2018 am ramas insarcinata cu actualul concubin.in octombrie 2018 am divorțat de fostul sot.Copilul meu ce nume v-am purta la nastere?
Copilul nascut sau conceput in timpul casatoriei are ca tata pe sotul mamei si va purta numele acestuia, Dupa eliberarea certificatului de nastere aveti posibilitatea de a formula o actiune in instanta pentru tagada paternitatii si pentru stabilirea filiatiei fata de tatal biologic., Actiunea poate fi introdusa de sotul mamei, de mama, de tatal biologic precum si de copil (reprezentat de mama sa ).
Tatal biologic( concubinul dvs. ) il poate recunoaste ulterior pe cale administrativa daca nu doriti sa-l introduceti in proces.
Cale administrativă însemnând?Dacă eu cu concubinul ne cununam la starea civila atunci v.or m.ai fi probleme??