Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nu mai vreau să fac parte dintr-o asociație de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nu mai vreau să fac parte dintr-o asociație de proprietari

Bună ziua!
Doresc să aflu dacă există vreo lege prin care eu sunt obligată să fac parte dintr-o asociație de proprietari.
Motivul pentru care nu mai doresc să fac parte dintr-o asociație este faptul că pe factura sunt tot felul de sume cu care eu nu sunt de acord
Chirie spațiu 25 lei
Salariul doamnei de la administrație 35 lei
Fond de rulment 10 lei
Fond de reparații 10 lei
Total:80 de lei - bani care mi se pare că îi arunc în fiecare lună.
La toate acestea se mai adaugă încă 80 de lei pentru ceea ce consum ( apă, canalizare, gunoi, curent pe scară, etc)
Sunt capabilă să îmi contabilizez singură cheltuielile,
Dacă există o cale să ies din această asociație care sunt procedurile.
Mulțumesc!
Nu veti scăpa de aceste cheltuieli nici daca iesiti din asociația de proprietari.
Nu va obliga nici o dispozitie in vigoare sa ramaneti membru proprietar in cadrul unei asociatii de proprietari
Intentia dv de a renunta la calitatea de mebru proprietar nugenereaza exonerarea dv de la obligatia achitarii lunare a cotelor de intretinere inclusiv parte comuna
Obligatia achitarii lunare a contributiilor la partea comuna este impusa de catre legiuitor tuturor acelora care au inteles sa domicilieze in imobil de locuit in comun unde exista infiintata asociatie de proprietari cu scopul administrarii tehnice si contabile a partii comune din condominiu
Daca doriti sa renuntati la calitatea de membru proprietar adresati cerere oficiala presedintelui de asociatie
Pierzand caitatea de membru proprietar va revin aceleasi obligatii ca a restului membrilor proprietari din condominiu dar nu veti mai avea dreptul sa participati,sa votati,in adunarea generala a membrilor proprietari ,sa fiti aleasa in structurile de reprezentare ale asociatiei de proprietari
faceti cerere si nu mai sunteti membru al asociatiei.

Dar asta nu va scuteste de la participarea la cheltuielile blocului.
Pentru a fi scutita puteti face altceva: va mutati la casa particulara ! Simplu !
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
Pornind de la premisa ca nu exista nici o prevedere a legii care sa te oblige sa ramai membru propietar al asociatiei de proprietari se poate deduce ca si un membru al comitetului executiv poate renunta oricand la calitatea de membru al asociatiei.Pe de alta parte legea prevede ca"În cazul demisiei unui membru al comitetului executiv al asociaţiei de proprietari, membrul demisionar îşi exercită toate atribuţiile şi răspunderile până la data alegerii unui nou membru al comitetului executiv în locul acestuia".