Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe castigul din investii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe castigul din investii

Buna ziua.
am si eu o intrebare. am citit o gramada de materiale pe net si pe site-ul ANAF. si n-am reusit sa gasesc un raspuns simplu si intr-un limbaj normal.
deci, am rascumparat niste unitati de fond la o banca din Romania cu un profit de aproximativ 1000 ron.
am de platit impozit pe profitul asta?
si daca, da cand trebuie sa depun declaratia aceea unica?
george-neagu, moderator
Din 2019 depunerea "Declaratiei unice privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice" se va realiza pana pe data de 15 Martie pentru anul fiscal anterior prin care investitorul va putea declara castigul/pierderea realizate .