Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri din chirie in 2019
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri din chirie in 2019

Buna ziua,
In 2019 voi obtine venituri din chiria unui apartament.
Am inregistrat contractul la anaf
Trebuie sa depun declaratia unica cu estimarea venitului pe 2019, dar nu gasesc formularul pentru 2018/2019
Ma puteti ajuta?
Multumesc
george-neagu, moderator
Aveti rabdare ca inca nu au trecut bine sarbatorile pentru cei de la finante si timp mai aveti. Va redau din codul fiscal ART. 1201 - Determinarea și plata impozitului pe venitul anual estimat

(1) Contribuabilii prevăzuți la art.120 au obligația estimării venitului net anual pentru anul fiscal curent, în vederea stabilirii impozitului anual estimat, prin depunerea declarației unice privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale până la data de 15 martie, inclusiv, a anului de realizare a venitului.

(2) Impozitul se determină de către contribuabil prin aplicarea cotei de 10% asupra venitului net anual estimat considerat venit impozabil, iar plata se efectuează la bugetul de stat, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului.
VA MULTUMESC