Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cedare de actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cedare de actiuni

Bună ziua ,
Mai pot recupera banii dacă până în 2015 am fost acționar in firma cu 20% , iar din 2016 cu 10% . Mai pot recupera ce a fost până în 2016 adica 20%?
Nu se intelege clar ce sa recuperati? Adica ati vandut actiunile detinute de dumeavoastra si nu vi s-a dat pretul cerut si care apare in contract?
Sau va ganditi la dividendele cuvenite pentru acea perioada si care se pot ridica in maxim 3 ani de la data hotararii adunarii generale a asociatior de repartizare a profitului ca dividende.
Mai este o situatie, adica daca la asta va refeiti, in care daca la data cand ati vandut, deci nu mai erati asociat in firma cu 20% ci doar cu 10%, si era profit in balanta contabila nerepartizat ca dividende, adica astehotarare aadunari generale in are apare lar ca s-a decis ca profitul sa ramana nerepartizat, el ramanand sa fie repartizat in exercitiile financiare viitoare, dumneavoastra nu mai aveti dreptul sa solicitati sa vi se repartizeze dividende ulterior datei cand ati vandut, pentru acel procent pe care nu il mai detineti. Trebuia sa fi tinut cont de acel profit pe care-l perdeti si sa-l fi luati in calcul la stabilirea pretului de vanzare a partcipatiei dumneavoastre.