Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doresc să-i transfer o sumă de peste 10.000 euro ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doresc să-i transfer o sumă de peste 10.000 euro copilului meu major. Cum să procedez ca suma să nu fie impozitată?

Buna ziua! Doresc a transfera o suma de peste 10.000 euro copilului meu major.
Pentru a fi cert ca acesta nu va fi intrebat de taxe de impozit pe acesti bani sau conform vreunei legi este nevoie de act de donatie la notar sau este cu siguranta suficient doar transferul banilor?
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Daca e vb de donatie, aceasta trebuie facuta legal, adica autentificat contractul la notar.
Art. 1011

Forma donaţiei

(1) Donaţia se încheie prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute.

(2) Nu sunt supuse dispoziţiei alin. (1) donaţiile indirecte, cele deghizate şi darurile manuale.

(3) Bunurile mobile care constituie obiectul donaţiei trebuie enumerate şi evaluate într-un înscris, chiar sub semnătură privată, sub sancţiunea nulităţii absolute a donaţiei.

(4) Bunurile mobile corporale cu o valoare de până la 25.000 lei pot face obiectul unui dar manual, cu excepţia cazurilor prevăzute de lege. Darul manual se încheie valabil prin acordul de voinţe al părţilor, însoţit de tradiţiunea bunului.

Detalii: [ link extern ]
Dupa cum vedeti, daca i-ati da in transe de cate 25000 lei, nu ati avea nevoie si de act, puteti transfera suma in contul copilului ca donatie, nu va plati impozit.

gi-jane2, moderator
Buna ziua! Am inteles raspunsul dvs. In ceea ce priveste transferurile sub 25.000 lei, banuiesc ca este valabil si pentru transferul in euro, daca valoarea echivalenta este sub acest prag,nu?Singurul lucru ramas neclar este daca trebuie neaparat urmata aceasta cale a donatiei (sau a transferurilor de sub 25.000 lei) sau pot transfera si direct banii, fara a o considera donatie. Statutul efectiv de donatie nu imi este mie sau lui necesar la altceva, doar doresc sa nu fie impozitate fondurile transferate lui,
Va multumesc!
Daca tot ii faceti cadou niste bani este bine si recomandabil sa ii dati si o forma legala.
Poate la un moment dat se va casatori si cu acei bani isi va lua o casa.
Va invoca atunci ca banii sunt de la mama/tata si va vrea sa fie crezut pe cuvant, fara sa aiba un document care sa dovedeasca provenienta banilor.
Nu au de ce sa fie impozitate. Nu va fi impozitat nimic.
Nici daca incheiati donatia la notar.
banuiesc ca este valabil si pentru transferul in euro, daca valoarea echivalenta este sub acest prag,nu?

Asa este.
Singurul lucru ramas neclar este daca trebuie neaparat urmata aceasta cale a donatiei (sau a transferurilor de sub 25.000 lei) sau pot transfera si direct banii, fara a o considera donatie.

Daca nu e donatie, e imprumut,..
Cu contract de donatie sau plata in transe ca dar manual..nu plateste impozit.
In speranta ca am inteles corect, lucrurile stau astfel:

- pot face transferuri succesive in valoare de pana la 25.000 lei, considerate dar manual si ce nu necesita acte sumplimentare si este perfect conform legii
- pot face transferul intregii sume si acesta este considerat implicit imprumut, mai putin in cazul in care perfectez un contract de donatie la notar, caz in care va avea statut de donatie intre mine si fiul meu
- in niciuna din situatiile enumerate mai sus, nu este necesara plata vreunui impozit pentru banii transferati
- donatia perfectata la notar poate avea beneficii ulterioare in cazul necesitatii dovedirii provenientei fondurilor

Va multumesc!