Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doresc să-i transfer o sumă de peste 10.000 euro ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doresc să-i transfer o sumă de peste 10.000 euro copilului meu major. Cum să procedez ca suma să nu fie impozitată?

Buna ziua! Doresc a transfera o suma de peste 10.000 euro copilului meu major.
Pentru a fi cert ca acesta nu va fi intrebat de taxe de impozit pe acesti bani sau conform vreunei legi este nevoie de act de donatie la notar sau este cu siguranta suficient doar transferul banilor?
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Perfectati acte de donatie, asa cum vi s-a sugerat mai sus, asa incat sa exista un act care sa atesta transferul dreptului de proprietate, cu titlu gratuit.

(4) Bunurile mobile corporale cu o valoare de până la 25.000 lei pot face obiectul unui dar manual, cu excepţia cazurilor prevăzute de lege. Darul manual se încheie valabil prin acordul de voinţe al părţilor, însoţit de tradiţiunea bunului.