Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt garant într-un credit ipotecar al fostului soț, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt garant într-un credit ipotecar al fostului soț, în prezent decedat, cu care am un copil. Ce se va întâmpla cu creditul?

Buna ziua,
Din 2008 eu impreuna cu fostul sot dupa casatorie am luat un credit ipotecar. Un apartament Dupa 9 ani am divortat iar acum a decedat in acident de masina. Impreuna avem si o fetita de 4 anisori. Exista si o asigurare la acest credit care nu stiu inca ce despagubeste. Eu vreau sa stiu daca sunt divortata si garant in acest credit cu bun comun si ipoteca de rang 1 a cui va ramane creditul. Va tb sa fac succesiune sau pot sa il pastrez ca si garant ceea ce si vreau sa il duc la bun sfarsit in functie si de asigurare. Eu cu fetita locuim in ap conform dorintei noastre si hot judecatoresti. Fostul sot are alte credite de 20000 de euro de care nu am beneficiat. Iar acum daca aceptam mostenirea suntem bune de plata. Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
In primul rand trebuie sa obtineti o copie a contractului e asigurare sa vedeti ce daune asigura dar in general Decesul in proportie de 100% si astfel acel contract ar trebui sa inceteze.
Daca faceti succesiune preluati si datoriile si va asumati riscul de a lua in calcul si acest contract total
Lucrurile sunt complexe si trebuie sa consulte cineva atat clauzele contractuale cat si contractul de asigurare asa ca trebuie studiat cu atentie de catre un profesionist care sa va lamureasca...

Exista Chiar si varianta darii in plata pe motivul Impreviziunii conform noilor reglementari ...
Sunt o gramada de variante benefice
DenisRif, utilizator
Multumesc mult pt raspuns.
Am fost la banca si se pare ca acel contract de credit ipotecar nu are asigurare in caz de deces a contractantului si desigur nici a garantului. Au spus ca noi suntem in masura sa facem aceea asugurare si ei se indreapta direct spre mostenitor pt recuperarea creditului, iar noi nu putem sa renuntam la succesiune. Am primit de la ei copie dupa Pad si o alta asigurare facultativa a imobilului.
Eu stiu ca sunt obligati sa incheie o asigurare in caz de deces a contractantului pt un credit ipotecar pe 35 ani. Contractul creditului la cap asigurari nu informeaza cu nimic referitor la ce se poate intampla in cazul decesului contractantului sau oricaror parti.
Unde pot afla sa stiu daca sa facut aceea asigurare la contractarea creditului? Exista o lege in care bancile cand dau un credit sunt obligate sa incheie asigurare in caz de deces a contractantului.
mariaevelina, utilizator
Doamna scrie in contract daca a fost obligatorie si incheiata asigurarea ....
Consultati pe cineva care se pricepe sa va ajute ca asa de la distanta e greu sa ne intelegem.
Eu stiu ca toate creditele cu ipoteca au asigurare incheiata si de cele mai multe ori la firma bancii si de aceea ascund acest lucru...
Nu va pripiti cu succesiunea ca s-ar putea sa regretati...
In fine ..
Bafta !
In contract la anexe apare scris despre contractul de garantii iar la cap asigurari este scris urmatorul paragraf: avand in vedere conditiile privind pachetul de produse oferit de catre banca, imprumutantul/garantul mandateaza banca ca pe toata durata creditului din prezentul ctr sa incheie sa modifice si sa reinoiasca in numele si pe seama sa oricand banca va cinsidera necesar cu o societate de asigurari acceptata de catre banca polita de asigurare pentru imobilul care face obiectul garantiei ce asigura rambursarea creditului.
Nu este scris de nici un contract de asigurare de cat cel de garantii.
Desigur ca voi consulta un notar dar vreau sa ma duc cat pot cu lectia invatata.

Banca imi cere certificatul de deces in original pe motiv ca nu fac nici un demers pana nu aducem originalul Noi nu il avem pt ca mormantarea a fost facuta de familia lui, iar acestia nu vor sa ni-l dea. Sunt obligata sa duc cerificatul in original la banca. Ce stie consilerul bancar despre originalitatea sau falsul certificatului? Oare pot cere dulicat prin anularea certificatului pe motiv ca sa pierdut sau ce pot sa fac daca ei nu vor sa il dea.
Va multumesc.

mariaevelina a scris:

In contract la anexe apare scris despre contractul de garantii iar la cap asigurari este scris urmatorul paragraf: avand in vedere conditiile privind pachetul de produse oferit de catre banca, imprumutantul/garantul mandateaza banca ca pe toata durata creditului din prezentul ctr sa incheie sa modifice si sa reinoiasca in numele si pe seama sa oricand banca va cinsidera necesar cu o societate de asigurari acceptata de catre banca polita de asigurare pentru imobilul care face obiectul garantiei ce asigura rambursarea creditului.
Nu este scris de nici un contract de asigurare de cat cel de garantii.
Desigur ca voi consulta un notar dar vreau sa ma duc cat pot cu lectia invatata.

Banca imi cere certificatul de deces in original pe motiv ca nu fac nici un demers pana nu aducem originalul Noi nu il avem pt ca mormantarea a fost facuta de familia lui, iar acestia nu vor sa ni-l dea. Sunt obligata sa duc cerificatul in original la banca. Ce stie consilerul bancar despre originalitatea sau falsul certificatului? Oare pot cere dulicat prin anularea certificatului pe motiv ca sa pierdut sau ce pot sa fac daca ei nu vor sa il dea.
Va multumesc.

DOAMNA SUNT OBLIGATI SA VA ELIBEREZE O COPIE A POLITEI DE ASIGURARE SI CONTRACTULUI AFERENT , INDIFERENT UNDE ESTE INCHEIATA (de cele mai multe ori la firme de asigurare ale bancii)
Le faceti notificare scrisa cu termen trimisa prin Posta cu confirmare de primire si daca nu isi indeplinesc obligatia faceti plangere catre ANPC....
REPET !!! Asigurarea trebuie sa existe iar daca nu exista este foarte grav deoarece vi s-a incasat contravaloarea asigurarii garantat ...

IN ALTA ORDINE DE IDEEI CONSULTATI UN AVOCAT CARE SA VA SI DESCURCE PROBLEMA PENTRU CA NU NOTARUL CUM SPUNETI VA VA FACE LUMINA ACOLO....

DECI LUCRURILE SUNT FOARTE SIMPLE SI NU TREBUIE SA CEDATI BANCII SI IN NICIUN CAZ SA NU LE DATI ORIGINALUL CERTIFICATULUI DE DECES ...Doamne fereste de asa ceva....!!!
Faceti in cel mai rau caz o copie legalizata fiind mai mult decat suficienta
DenisRif, utilizator