Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Autoritate tutelara exclusiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Autoritate tutelara exclusiva

Buna ziua. Prietena mea a divortat la notar in februarie 2018. Fetita pe care o avea a ramas in grija ei. Din augustul fostul sot a anuntat-o ca se muta fara alte detalii, unde pt cat timp cu cine. Tot de atunci el nu a mai venit sa ia fetita desi prietena mea constant ia scris pe whatsup cand vine sa ia fetita, apare ca vede mesajul dar nu scrie nimic. Azi, 23.12.2018 in sfarsit i-a raspuns ca nu vine sa i-a fata. Pensia alimentara o plateste constant prin banca asa cum s-a stabilit prin divort. Poate obtine autoritate tutelara in astfel de conditii?
laura38038, utilizator
Buna ziua,
Dreptul la vizita este UN DREPT nu O OBLIGATIE.
Daca atat il duce sufletul asta este.
Ma indoiesc sa obtina exercitarea autoritatii parintesti doar pentru ea.
Da, nu este suficient pentru a se obtine custodie exclusiva.
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Am ghidat-o sa apeleze la stabilirea uni program fix de vizitare minor pt ca se pare ca omul vroia sa isi ia fata in urmatoarele minute dupa ce 4 luni de zile nici macar nu a intrebat ce ii face copilul si ca nici pana in momentul de fata prietena mea nu stie daca ii da copilul unde v-a sta cu el si mai ales in ce conditii. Cred ca prin aceasta il va putea calma si lamuri ca un copil nu este o minge sa faci ce vrei cu el si ca celalalt parinte trebuie sa stie in ce conditii si unde va sta copilul chiar si pentru o noapte

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, nu este suficient pentru a se obtine custodie exclusiva.

Custodia exclusiva nu afectează deloc programul de vizita.