avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... S-a schimbat yala la apartament aflat în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

S-a schimbat yala la apartament aflat în coproprietate, fără acceptul meu

Buna seara,

Am divortat de 2 ani jumatate si fosta sotie a ramas in apartament impreuna cu fiica noastra,eu luand decizia de a pleca pentru a nu mai degenera situatiile scandaloase ale fostei sotii.
Intre timp a fost introdus partajul,care este in desfasurare.
Acest apartament este luat printr-un imprumut bancar la care eu sunt principalul la imprumut,iar fosta garant.Suntem amandoi copropietari.

De curand am fost la apartament sa imi iau copilul conform ordonantei presedintiale ,ca sa pot sa imi vad copilul si am observat cand am incercat sa deschid usa ,ca yala la apartament a fost schimbata.

Nu stiu nimic despre asta,nici nu am fost instiintat iar acum nu pot intra in apartament .Am incercat sa vorbesc cu fosta ,nu doreste sa imi dea cheia de la yala noua nici nu imi explica de ce mi-a taiat accesul.

Ce pot face???
Ultima modificare: Miercuri, 26 Decembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:24, 27 Decembrie 2018
Avand in vedere ca va aflati in litigiu in faza de solutionare in instanta de judecata,urmeaza sa informati oficial completul despre modificarea operata de fosta sotie
Dvs v-ati mutati din casa de bunavoie, asteptati rezultatul procesului de partaj.

Am înțeles și cu siguranță o sa înștiințez instanta.
Dar alta soluție pașnică și cu efect Pt a putea întra în apartament nu exista??!!

Vreau sa vad dacă mai sunt toate lucrurile acolo???
gi-jane2 a scris:

Dvs v-ati mutati din casa de bunavoie, asteptati rezultatul procesului de partaj.


Fac obiectul partajului ?
Ati facut un inventar al lor cand ati plecat ?
Nu

gi-jane2 a scris:

Fac obiectul partajului ?
Ati facut un inventar al lor cand ati plecat ?


Alte discuții în legătură

Tulburare de posesie sau nu? mass mass Buna ziua, in august 2017 am parasit apartamentul bun comun in urma unei infidelitati a fostei sotii. In luna martie 2018 s-a pronuntat hot definitiva (prin ... (vezi toată discuția)
Schimbare yala apartament mihasim mihasim Sunt divortat de cateva luni de zile,fosta sotie a locuit cu cei 2 copii in domiciuliul comun pana cum 2 saptamani,schimbandu-si domiciliul la parintii ei.O ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi am eu în timpul procesului de partaj? cristian damian cristian damian Sentința de divorț este dată și am custodia copilului. Fosta soție stă în apartamentul comun, zonă ultracentrală, tot confortul, iar ... (vezi toată discuția)