Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se poate divorța când soții nu sunt în țară ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se poate divorța când soții nu sunt în țară iar unul dintre ei nu este interesat de procedură?

Buna seara , as vrea sa divortez de sotia mea .Ea mi-a zis ca nu vrea sa participe la divort, momentam locuim in alta tara si ea nu vrea sa vina i Romania .Daca ma duc in Romania unde mai exact trebuie sa ma adresez? Notar? Si eu pe timpul procesului as vrea sa mi iau un avocat ca nu cred ca as putea sa ma prezit ca as vrea sa in inapoi la munca. Cat costa un avocat in aceasta situatie ?
Manuela Rășină, administrator
sedintele sunt la interval destul de mare, minim 2 luni, ca aveti procedura de citare cu strainatatea.. va fi un proces de durata si cum e de durata, si costa destul.
Dupa ce procedura de citare se constata indeplinita, se judeca in lipsa ma repejor.
Oricum, dureaza, poate dura cu totul si 2 ani.