Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restituire cotizatie reparatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restituire cotizatie reparatii

Buna ziua.

La un anumit bloc propietarii de pe o anumita scara (din mai multe existente) au decis sa stanga bani pentru repararea acoperisului, intrucat erau probleme mari. Intre timp blocul a fost anvelopat iar acoperisul reparat in cadrul acestui proces.

Propietarii de pe acea scara, au decis (pe baza de semnaturi intr-un tabel) ca banii sa nu fie restituiti, ci folositi la zugravirea scarii.

Intre timp unul din apartamente si-a schimbat propietarul, inainte de a se face acea zugraveala a scarii (a trecut mai bine de un an de la acea decizie).

Vanzatorul a cerut asociatiei sa ii restiuie acei bani, intrucat nu a beneficiat si nu va beneficia in nici un fel de ei. Asociatia refuza, desi are banii in cont, si il trimite pe fostul propietar sa se inteleaga cu noul propietar, care, evident, nu are nici o datorie legala, ca doar nu a primit el nici un ban.

Avand in vedere ca acei bani nu fac parte din Fondul de reparatii al blocului, care este regimul lor juridic? Este legal si moral ca asociatia sa se foloseasca de banii aceia fara ca cel care i-a dat sa aiba nici un beneficiu?
nicu9, utilizator
Sustineti ca aasociatia de proprietari a hotarat la cererea proprietarilor constituirea unui fond cu care sa se execute reparatii parti comune condominiu
Cand au fost percepute cotele individuale ce a fost consemnat in chitanta justificativa ,acre este natura sumei depuse individual ?
Teoretic si legal daca suma a fost hotarata pentru reparatii parti comune,condminiu ,conform dispozitii in vigoare -suma ramane in gestiunea asociatiei de proprietari,proprietarii neputand ridica pretentii
ynocentta a scris:

Sustineti ca aasociatia de proprietari a hotarat la cererea proprietarilor constituirea unui fond cu care sa se execute reparatii parti comune condominiu
Cand au fost percepute cotele individuale ce a fost consemnat in chitanta justificativa ,acre este natura sumei depuse individual ?
Teoretic si legal daca suma a fost hotarata pentru reparatii parti comune,condminiu ,conform dispozitii in vigoare -suma ramane in gestiunea asociatiei de proprietari,proprietarii neputand ridica pretentii

Pe chitante scria "reparatii acoperis". Acoperis care nu a mai fost reparat cu acei bani. Ulterior s-a decis, pe baza de tabel (nu in urma unei adunari a asociatiei) ca acei bani sa fie folositi pentru zugravitul scarii, care nu a fost nici macar inceput. Teoretic si moral, ca legal nu stiu cum este, ar fi ca cel care plateste sa fie cel care beneficiaza de pe urma banilor. Altfel fostul propietar s-a ales cu banii dati, iar noul propietar cu o scara curata.

Si daca ar fi sa vorbim tot teoretic, sa presupunem ca nu se va incepe deloc zugravitul scarii, si se va decide, tot pe baza de tabel, restituirea acelor bani. Va cauta oare asociatia pe vechiul propietar ca sa ii dea banii inapoi?!
nicu9, utilizator
Vedeti dv ,legiuitorul dispune dispozitii generale ,pe care proprietarii din condominii detin obligatia sa le respecte si sa le aplice unitar
Atat timp cat pe chitanta a fost consemnata natura sumei reparatii acoperis,pe cale de consecinta suma reprezinta reparatii parte comuna condominiu ,sumele respective ,conform dispozitii L nr 196/2018 nu se restituie titularilor ci raman in gestiunea asociatiei de proprietari
Legea nu este perfecta nu poate satisface interesul si dorinta tuturor locatarilor iar legiuitorul nu a tinut cont de toate solicitarile de modificat facute de a lungul timpului de catre proprietari
Chiar daca pe chitante scria "reparatii acoperis", banii respectivi nu fac parte din Fondul de reparatii, la care legea mentionata de dvs face referire. Ati putea totusi sa mentionati articolul la care se spune ca Fondul de reparatii nu poate fi restituit? Eu nu am reusit sa gasesc asta in lege.

Asta pe langa faptul ca acei bani nu vor fi nici macar folositi in scopul in care au fost solicitati. Si, apropo, pe acei bani nu s-a taiat chitanta separata ci au fost trecuti doar ca suma separata pe chitanta de intretinere.
nicu9, utilizator
1-
Chiar daca pe chitante scria "reparatii acoperis", banii respectivi nu fac parte din Fondul de reparatii

Trebuie sa constientizati ca exista diferenta intre exprimarea si justificarea unor sume si inregistrarea acestora in baza normelor financiar contabile in registrele asociatiei de proprietari
Sustineti ca asociatia de proprietari a perceput sume aferente reparatii acoperis
Indiferent cum a inteles sa justifice si ce documente justificative a incheiat administartorul de imobil,total suma reparatii acoperis au fost depozitate in fondul ,registrul unic si contul de reparatii al asociatiei de proprietari
Daca banii perceputi cu justificarea reparatii acoperis nu fac parte din fondul de reparatii ,precizati concret in ce cont au fost inregistrat in evidenta gestiunii asociatiei de proprietari si in registrul unic de venituri si cheltuieli al asociatiei de proprietari

2-
Ati putea totusi sa mentionati articolul la care se spune ca Fondul de reparatii nu poate fi restituit?

Pentru corecta si completa dv informare este de preferat sa parcurgeti temeinic si responsabil disp L nr 196/2018
Eu nu am reusit sa gasesc asta in lege.

Necunoaserea legii nu exonereaza de raspundere
Daca studiati temeinic dispozitiile L nr 196/2018 ati fi evidentiat art 70
Articolul 70

(2) Veniturile prevăzute la alin. (1) alimentează numai [i]fondul de reparaţii al asociaţiei de proprietari şi n u s e p l ă t e s c p r o p r i e t a r i l o r. Lista acestor venituri, precum şi cheltuielile aferente lor sunt prezentate semestrial, într-un raport afişat la avizierul asociaţiei, şi se evidenţiază în registrul unic de venituri şi cheltuieli al asociaţiei de proprietari.

Atat timp cat incercam pe forum sa va ajutam ,dar dv invocati situatii speciale care nu respecta si incalca dispozitiile in vigoare ,nu suntem responsabili
3-
Si, apropo, pe acei bani nu s-a taiat chitanta separata

Fiecare raspunde pentru actele si actiunile sale
Daca la dv in asociatie ,reprezentantii asociatiei de proprietari,respectiv administratorul si cenzorul/comisia de cenzori accepta perceperea de sume justificate drept reparatii acoperis fara eliberare de document justificativ contabil -este culpa acestora
Legiuitorul a dispus concret ,fara exceptii sau derogari
art 71
(4) Pentru încasarea fondului de reparaţii, administratorul eliberează chitanţă nominală separată.

4-
Asta pe langa faptul ca acei bani nu vor fi nici macar folositi in scopul in care au fost solicitati.

Modul cum intelege asociatia de proprietari sa utilizeze sumele percepute implica strict responsabilitatea echipei manageriale,care in conformitate cu disp L nr 196/2018 ,in cazuri motivate poate raspunde administrativ,civil sau penal