Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... case de pensii sectoriale
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

case de pensii sectoriale

rog detaliere privind denumirea casa de pensii sectoriala. pe mine personal expresia ma duce cu gandul la calcularea valorii pensiei functie de o valoare sectoriala stabilita pe sistemul apararii si sigurantei nationale.daca se pune problema stabilirii valorii pensiei functie de contributie in opinia mea este aberant sa se raporteze la salariul minim pe economie.sa-mi spna cineva daca gresesc.
Denumirea "case de pensii sectoriale" apare in proiectul viitoarei legi a pensiilor.
Nu ati citit comunicatele de presa? In cazul pensionarilor militari pensia le va fi calculata, respectiv recalculata ca si cand ar fi contribuit la bugetul asigurarilor sociale de stat. Ce va fi, vom vedea!

Consilier juridic,
Gabriela Pintea