Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Suma despagubita pe RCA la dauna totala
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Suma despagubita pe RCA la dauna totala

Buna seara,
cum sa procedez in situatia de mai jos:
- am primit oferta de despagubire pentruo dauna totala si am facut cererea de despagubire, pe 21.11.2018
- dosarul a mai stat la aprobat (fiind suma mare 40.000 Ron) si a ajuns la departamentu financiar pe 14.01.2019
- pe 15.01.2019 a fost intors dosarul (chiar daca era aprobat si eu semnasem cererea de despagubire pe suma propusa de ei cf DAT) si azi ma trezesc ca in loc de bani cu o notificare ca nu mai primesc 75% din valoarea evaluata ci o suma cu 10000 Ron mai mica :(.

Ce e de facut in situatia asta?

Multumesc,

ARTICOLUL 24 din Norma ASF nr. 20/2017 prevede
Avarierea sau distrugerea vehiculului
(1) În cazul daunelor la vehicule despăgubirea are în vedere acoperirea costurilor privind:
a) readucerea la starea anterioară producerii accidentului; sau
b) acoperirea diferenţei dintre valoarea de piaţă calculată conform prezentei norme şi valoarea epavei, în cazul daunei totale economice.
(2) Valoarea epav vigoare a actelor normative mentionate. ei se determină în urma evaluării prin licitaţie utilizând sisteme de evaluare specializate; în cazul în care nu se poate obţine o valoare a epavei prin licitaţie, aceasta se poate determina şi prin expertiză tehnică, cu acceptul persoanei păgubite.

Inaintea intrarii in vigoare a Legii nr. 132/2017 si a Normelor ASF nr. 20/2017 valoarea epavei era considerata ca fiind egala cu 25% din valoarea autoturismului la data accidentului..Presupun ca accidentul de circulatie s-a produs dupa intrarea in vigoare a actelor normative mentionate. In acest caz asiguratorul a aplicat normele vechi conform carora epava este evaluata asa cum aratat mai inainte, iar epava ramane pagubitului.
ing. Ioan Ciobanu
Multumesc pentru raspuns!

Inseamna ca s-a procedat cf Legii in situatia mea?

katickc14 a scris:

Multumesc pentru raspuns!

Inseamna ca s-a procedat cf Legii in situatia mea?

In ituatia Dvs. s-a procedat conform unei legi cre nu era in vigoare. Nu stiu daca aceasta situatie este in favoarea Dvs. sau nu.
ing. Ioan Ciobanu