Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariu functionari publici 2019
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariu functionari publici 2019

Cum se va calcula salariul functionarilor publici din administratia publica locala incepand cu ianuarie 2019, se va calcula raportat la 2350 in cazul celor cu functii care implica studii superioare?In acest caz ce se intampla daca se depaseste salariul viceprimarului care se va calcula cf anexei nr IX lG. 153/2017, respectiv, 3.5x2080???
HG 937/2018 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevede:
Art. 2. -În aplicarea prevederilor art. 164 alin. (1) indice 2 din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare, începând cu 1 ianuarie 2019, toate drepturile și obligațiile stabilite potrivit legii se determină prin raportare la nivelul de 2.080 lei al salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată.

Legea 53/2003, la art. 164 alin. 1 indice 2 prevede:
Toate drepturile și obligațiile stabilite potrivit legii prin raportare la salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se determină utilizând nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată.

În consecință, salariile din administrația publică locală stabilite prin înmulțirea unui coeficient cu salariul de baza minim brut garantat în plată se vor raporta la suma de 2080 lei, indiferent de studiile ocupantului postului, cu excepția celor care ocupă un post cu studii superioare, cu vehime minimă în specialitate de cel puțin 1 an, pentru care acest calcul ar duce la o valoare a salariului de bază sub 2350 lei brut și cărora li se va acorda suma de 2350 lei.
Cum se va pune in practica? Trebuie iar emisa hotarare de consiliu local?