Forum AvocatNet Italia Legislatia muncii si probleme ... Invalid in Italia
Discuție deschisă în Legislatia muncii si probleme conexe

Invalid in Italia

Buna Ziua,eu sunt un invalid cu procentaj de 50/%,in Italia!Acum am un an de când m-am mutat cu familia in Romania!Ce trebuie sa fac?Nu reușesc sa găsesc locuri de munca!
Mulțumesc,pentru răspuns

Gabriela Monica Ionescu a scris:
Editat citat consultant.
Moderator
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Am uitat sa precizeZ,sunt invalid i.n.a.i.l
Nu am treaba cu inps
Gabriela Monica Ionescu a scris:
Editat citat consultant
Moderator
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Aveti dreptate, scuze .
I.N.A.I.L. e cel care va sisteaza pensia de invaliditate.
Toata treaba e sa nu va angajati in tara. Normal trebuia sa va transferati pensia de invaliditate in Romania, daca locuiti acum acolo.
Oricum statul italian a transmis statului roman ca sunteti beneficiarul unei pensii de invaliditate din Italia.
Am vorbit despre situația mea din Romania cu un asistent Inail si mi a asigurat ca nimeni nu poste sa mi i a pensia,eu am lucrat si in Italia,si pensia nu mi s a luat

Gabriela Monica Ionescu a scris:

Aveti dreptate, scuze .
I.N.A.I.L. e cel care va sisteaza pensia de invaliditate.
Toata treaba e sa nu va angajati in tara. Normal trebuia sa va transferati pensia de invaliditate in Romania, daca locuiti acum acolo.
Oricum statul italian a transmis statului roman ca sunteti beneficiarul unei pensii de invaliditate din Italia.