avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Legislatia muncii si probleme ... Invalid in Italia
Discuție deschisă în Legislatia muncii si probleme conexe

Invalid in Italia

Buna Ziua,eu sunt un invalid cu procentaj de 50/%,in Italia!Acum am un an de când m-am mutat cu familia in Romania!Ce trebuie sa fac?Nu reușesc sa găsesc locuri de munca!
Mulțumesc,pentru răspuns

Gabriela Monica Ionescu a scris:
Editat citat consultant.
Moderator
Ultima modificare: Luni, 21 Ianuarie 2019
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Am uitat sa precizeZ,sunt invalid i.n.a.i.l
Nu am treaba cu inps
Gabriela Monica Ionescu a scris:
Editat citat consultant
Moderator
Ultima modificare: Luni, 21 Ianuarie 2019
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Aveti dreptate, scuze .
I.N.A.I.L. e cel care va sisteaza pensia de invaliditate.
Toata treaba e sa nu va angajati in tara. Normal trebuia sa va transferati pensia de invaliditate in Romania, daca locuiti acum acolo.
Oricum statul italian a transmis statului roman ca sunteti beneficiarul unei pensii de invaliditate din Italia.
Am vorbit despre situația mea din Romania cu un asistent Inail si mi a asigurat ca nimeni nu poste sa mi i a pensia,eu am lucrat si in Italia,si pensia nu mi s a luat

Gabriela Monica Ionescu a scris:

Aveti dreptate, scuze .
I.N.A.I.L. e cel care va sisteaza pensia de invaliditate.
Toata treaba e sa nu va angajati in tara. Normal trebuia sa va transferati pensia de invaliditate in Romania, daca locuiti acum acolo.
Oricum statul italian a transmis statului roman ca sunteti beneficiarul unei pensii de invaliditate din Italia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avocatnet italia: schimbare nume de familie în urma divorțului marianastanciu2018 marianastanciu2018 Daca dupa divort am schimbat numele,pot sa imi pierd drepturile in Italia fiind prima Stanciu iar acum Bunaciu,avand pensia de invalidità civile si toate ... (vezi toată discuția)
Pensia italia claudiaveja claudiaveja Buna ziua, Am 65 de ani, sunt pensionara, am lucrat 11 ani in Italia si as vrea să stiu când pot primi pensie din Italia. (vezi toată discuția)
Recunoasterea invaliditatii civile italiene pe teritoriul romaniei ViolaTrieste ViolaTrieste Buna ziua. Ma numesc Violeta Oana Ghemulet , traiesc si lucrez in Italia , in localitatea Trieste ( Friuli-Venezia-Giulia) ; sunt cetatean roman si detin ... (vezi toată discuția)