Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Stabilire CASS pe venituri din investitii PF nesalariat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Stabilire CASS pe venituri din investitii PF nesalariat

Veniturile din dobanzi se iau in calcul ca suma efectiv incasata (banca retine impozitul de venit)? Obligatiunile de stat ale Romaniei sunt neimpozabile - ele nu se iau in calcul nici la stabilirea CASS din investitii? Daca venitul din investitii depaseste 12 salariul minim brute in 2018 (22 800 RON) CASS se raporteaza la venitul efectiv incasat sau la 22 800 RON (12 salarii minime)?
george-neagu, moderator
Obligatiunile de stat ale Romaniei sunt neimpozabile - ele nu se iau in calcul nici la stabilirea CASS din investitii. Veniturile din dobanzi se iau in calcul la cass.
Procentul 10% CASS se raporteaza la plafonul de 22 800 lei.