Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Datorie restanta fata de o societate aflata in ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Datorie restanta fata de o societate aflata in insolventa

Avem urmatoarea situatie:
Pentru facturile restante la sfarsitul anului 2017 a fost emisa o hotarare judecatoreasca prin care ne obliga la plata acestora, dupa expirarea termenului de recurs. S-a efectuat plata facturilor conform hotararii judecatoresti, dupa expirarea termenului de recurs. Dupa doua luni se constata ca a fost depusa o contestatie la hotarare si s-a obtinut anularea acesteia. In baza noii hotarari ne-a fost returnata o parte din suma platita fara a fi emisa factura de stornare. Ce se intampla in continuare, cum se poate rezolva aceasta situatie din punct de vedere contabil si juridic? Ultima hotarare anuleaza practic datoria?
george-neagu, moderator