Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Majorare salariala 2019
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Majorare salariala 2019

Pt a aplica majorarea salariala in 2019, pt un salariat cu 5 ani vechime,salariul de baxa maxim din grila specifica functiei pt anul 2022 (care este la gradatia 0) il majoram cu
- cu 2 gradatii (vechimes pe care o are in prezent salariatul)
- cu trei gradatii (vechimea pe care o va avea salariatul in 2022?)
- sau gradatia maxima ca in cazul functiilor de conducere?
Multumesc!

Se compara doar salariile fara gradatii ,pentru a se aplica majorarea de la 01.01.2019.
Adică,mai precis va rog?
Scădem salariul avut din salariul maxim din grila,aplicam 25% și la ce rezultă aplicam grilele de vechime?

Cornel Vasile a scris:

Se compara doar salariile fara gradatii ,pentru a se aplica majorarea de la 01.01.2019.

Se compara salariul din decembrie 2018 cu cel din 2022 ... se obtine diferenta care se imparte la 4 .. asta este majorarea de la 01.01.2019.
Dar pentru functiile de executie salariul pentru anul 2022 este la gradatia O. Cum si ude se aplica gradatia de vechime??
Gradatia se aplica la salariu ... salariu din decembrie 2018 = salariu + gradatie, banuiesc