Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa firma
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa firma

Buna seara, In anul 2015 am infiintat o firma pe care am suspendat-o in 2016 pentru ca nu a mers deloc aducem bani din casa pentru chirie.Datori la stat sau tot acumulat, desi nu mai exista angajati , firma are stocuri zero tot vin prin posta de plata. Vreau sa stiu ce pot face sa reusesc sa inchid firma , si totusi sa evit platile care sunt undeva la 10000-15000 .firma nu are datori la niciun furnizor.Se poate intra in insolventa.Care ar fi cheltuielile pentru avocat.Ma poate ajuta cineva cu un sfat o indrumare.Multumesc!
george-neagu, moderator
Pentru a deschide insolventa/falimentul nu va încadrați pentru ca nu aveti valoarea minima de 40.000 ron. Puteti incerca dizolvare in instanta. Si apoi radierea. Din ce luna ati hotarat suspendarea si pentru ce perioada? Pentru detalii, imi puteti scrie prin mesaj.
Ionita Cristina Avocat, Avocat
sunt 3 variante de /inchidere:
1) in instanta prin L85/2014 dar trebuie sa aveti datorii de 40.000 lei (datorii ce pot fi si catre dvs)
2) in mod voluntar la orc dar nu trebuie sa aveti datorii
3) in mod judiciar la orc la cererea finantelor cand va va veni randul
Dizolvarea se poate face in instanta de catre orice persoana interesata, nu neaparat de ONRC.
Buna ziua, revin cu discuția de închidere, intre timp firma este inactiva, dar datorii se tot strang. As dori sa stiu care sunt costurile si daca ma puteți ajuta sa reusesc sa inchid firma fara a achita datoriile care crex ca au juns aproape de 50000,desi nu inteleg desi este inactiva, angajați nu sunt înregistrați costuri la buget tot vin. Multumesc!

Ionita Cristina Avocat a scris:

Pentru a deschide insolventa/falimentul nu va încadrați pentru ca nu aveti valoarea minima de 40.000 ron. Puteti incerca dizolvare in instanta. Si apoi radierea. Din ce luna ati hotarat suspendarea si pentru ce perioada? Pentru detalii, imi puteti scrie prin mesaj.

Buna ziua,

Intre timp a ajuns la 50.000 lei pragul pentru insolventa.

Datoriile societatii se achita din averea societatii, nu din averea asociatilor/administratorilor.

Orice societate se poate inchide, dar trebuie avuta in vedere situatia concreta.

Primul pas in analiza situatie si pentru stabilirea modalitatii de lucru este studiul balantei analitice la luna precedenta.

Daca doriti ne puteti balanta prin email si va propunem o strategie pentru inchiderea societatii.

Adresa noastra de email este disponibila in profilul din acest site sau pe site-ul nostru pe care il puteti gasi cautand denumirea noastra pe Google.

Sper sa va fie de folos informatiile.