Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Indemnizație de delegare și alocație de cazare ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Indemnizație de delegare și alocație de cazare pentru sectorul privat începând cu 01.01.2019. Mulțumesc.

Va rog sa-mi spuneți (și baza legala) care este valoarea indemnizației de delegare și alocației de cazare pentru sectorul privat începând cu 01.01.2019, nesupuse impozitării. Mulțumesc.
IAMANDI CRISTIAN, utilizator
Potrivit Codului fiscal, cuantumul netaxabil al diurnei este, pentru delegările și detașările în țară, de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru bugetari, de la 01.01.2019 :

20 lei/zi x 2,5 = 50 lei /zi.
Va multumesc! Si pentru indemnizatia de cazare (la bugetari e 230lei)?
Da, este de 230 lei pentru sectorul bugetar.
...si in sectorul privat cit este?
IAMANDI CRISTIAN, utilizator
Potrivit Codului Fiscal, art.76 alin.4, următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
h) indemnizațiile și orice alte sume de aceeași natură, primite de salariați, potrivit legii, pe perioada delegării/detașării, după caz, în altă localitate, în țară și în străinătate, în interesul serviciului, în limita plafonului neimpozabil stabilit la alin. (2) lit. k), precum și cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport și cazare;
.....