Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot obține de la soțul meu pensie de întreținere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot obține de la soțul meu pensie de întreținere și alocația de stat a copilului fără să introduc și acțiunea de divorț?

Buna seara!
In urma cu doua luni, sotul meu a parasit domiciliul comun. Timp de aproximativ o luna, acesta i-a adus minorei ( nascuta in timpul casatoriei noastre), lapte, pampersi si servetele umede ( cum stabilisem in urma separarii). De mai bine de o luna, de cand s-a mutat impreuna cu amanta lui acesta a uitat de "obligatiile" pe care le are fata de fiica sa.
Vroiam sa stiu daca il pot actiona in judecata pentru plata pensiei de intretinere, fara a intenta eu procesul de divort.

Cand am depus dosarul pentru alocatia de stat a minorei si stimulentul de insertie, acesta a fost depus pe numele lui , intrucat eu nu am avut un an lucrat inainte de a o naste pe fiica noastra, urmand ca banii sa fie virati in contul lui (mentionez ca mi-a facut dublura la card).
Luna aceasta ar trebui sa fie virati banii in cont, iar el mi-a blocat cardul si mi-a zis ca acei bani nu-i mai vad.
trebuie sa l actionez in judecata pentru a "recupera" alocatia de stat a minorei pentru un an si doua luni (2800lei) ?

va multumesc frumos!
Manuela Rășină, administrator
E complicat de spus, im mod normal, plata banilor ar trebui sistata pentru ca el nu ingrijeste minora, iar dvs nu va încadrați. Prin urmare, nu stiu daca instanta o sa va dea castig de cauza, dar puteti incerca. Oricum, e clar ca el ii încasează pe nedrept. Puteti cauta hotărîri judecătorești cu privire la acest aspect.

Legat de pensia de intretinere, ar trebui acționat în judecată urgent, chiar si fara introducerea acțiunii de divorț.

Daca a facut dublură la card(nu stiu cum a facut asta), puteti sa ii faceti plângere penală daca a încălcat politica băncii.
Ionita Cristina Avocat, Avocat
Nu ati fost atenta, banii se vireaza.pe cardul lui si doamna avea dublura, deci el e titularul de cont si automat i a blocat anulat ei cardul.
Acum nu stiu daca instanta avand jn vedere ca in fapt e o ilegalitate ca s a facut sa i dea banii ei sa l oblige pe el, dar cum faceti de acum inainte?

Normal acei bami sunt ai copilului nici ai dvs nici ai lui, ai copilului.
Incercati sa i spuneti ca daca nu va da banii pentru copil anuntati la minister ca un autodenunt si ii pierde si el.poate merge
Buna seara,
Va sfatuiesc sa incepeti prin a solicita si divortul
Daca totusi nu vreti divortul, si e problema dumneavoastra, atunci il puteti actiona in instanta pentru pensie de intretinere si pentru restul sumelor de care faceti vorbire.
Solicitati ajutor unui avocat.
Multumesc pentru raspuns!
Eu nu vreau decat cei 200 lei,,alocatia de stat a minorei care la momentul actual are 1 an si doua luni (pe cele 14 luni ar fi 2800 lei, cum am mentionat in intrebare)...nu stimulentul de insertie.

O seara frumoasa!

Buna seara, va multumesc pentru raspuns!
As mai avea o intrebare pot solicita in cererea pentru plata pensiei de intretinere si "recuperarea" alocatiei de stat a minorei? sau trebuie cereri separate?
va multumesc frumos!

gi-jane2, moderator