avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Împuternicitul tatălui meu a scos bani din cont ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Împuternicitul tatălui meu a scos bani din cont după deces, deși am anunțat banca telefonic și am cerut blocarea cardului. Ce pot face eu, ca unic moștenitor, ca să recuperez suma de bani retrasă?

Buna ziua!
In ziua in care tatal meu a decedat, am sunat la banca sa ii blochez cardul pe care primea pensia, motivand faptul ca nu il gaseam. Am subliniat telefonic faptul ca tatăl meu a decedat si ca orice tranzactie efectuata in ziua decesului (evident si dupa, este frauduloasa).
Bazandu-ma pe acel apel telefonic si pentru ca am fost asigurat de operatorul bancii (BRD) ca a fost blocat cardul ca urmare a decesului, nu am mers personal cu certificatul de deces la banca.
Astazi, dupa aproape 3 saptamani, cand am fost la banca sa ma interesez ce trebuie sa fac in calitate de mostenitor, am fost informat ca s-a efectuat o tranzacție in cont de catre imputernicit dupa deces.
Are împuternicitul acest drept? Ma pot indrepta impotriva lui dpdv legal? Si ce pot face eu ca si unic mostenitor sa recuperez suma de bani retrasa?
Mentionez faptul ca voi merge la notar sa deschid succesiunea, dar as vrea sa ma informez si inainte, tot ce am putut face pana la momentul de fata a fost sa scot anexa 24 de la primarie.
Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 6 Ianuarie 2019
Manuela Rășină, administrator
In prima faza va recomand sa transmiteti o notificare fundamentata juridic si ferma catre imputernicit prin care sa ii puneti in vedere sa va restituie banii retrasi (imputernicitul este doar un mandatar/reprezentant al titularului) sub sanctiunea actionarii in judecata.

In cazul in care nu se conformeaza, va trebui dat in judecata.

Cu stima,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Cum dovediti acest telefon?
Va trebui sa mergeti la banca PERSONAL SI SA FORMULATI O CERERE.
Buna seara!
Apare apelul telefonic in conversatiile mele si (sper) ca banca este obligata sa inregistreze apelurile telefonice.
Plus ca, pot dovedi cu blocarea cardului (aceasta operatiune a fost efectuata de banca in urma apelului telefonic)...

Reprezentantii bancii au spus ca nu imi pot oferi mai multe detalii decat dupa ce se dezbate succesiunea si ca ei nu puteau bloca accesul la.conturi DOAR in urma apelului telefonic. In schimb, au putut bloca DEFINITIV cardul.... aici nu inteleg eu.
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Cum dovediti acest telefon?
Va trebui sa mergeti la banca PERSONAL SI SA FORMULATI O CERERE.

Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Ianuarie 2019
EdwardX, utilizator
Sa iau aceasta initiativa inainte de a merge la notar pentru dezbaterea succesiunii, sau dupa ce am facut succesiunea?


Bogdan Costache a scris:

In prima faza va recomand sa transmiteti o notificare fundamentata juridic si ferma catre imputernicit prin care sa ii puneti in vedere sa va restituie banii retrasi (imputernicitul este doar un mandatar/reprezentant al titularului) sub sanctiunea actionarii in judecata.

In cazul in care nu se conformeaza, va trebui dat in judecata.

Cu stima,

Dvs aveati o relatie cu banca ? imputernicit ceva ?
Cum stia functionarul ca tatal a decedat, doar ca ati anuntat dvs telefonic ?

Alte discuții în legătură

Imputernicit bancar retrage banii inainte de deces Danieladvd Danieladvd Fratele meu a retras banii din conturile pe care a fost imputernicit de Tatal meu. I-a retras chiar in ziua decesului dar inainte de deces. Mai intra banii ... (vezi toată discuția)
Mama a decedat, iar dansa avea bani depuși la cec, tata este a ... Liliana Pop Liliana Pop Mama a decedat,iar dansa avea bani depuși la CEC,tata este a doua persoană care figurează la contul CEC,întrebarea este:Tata poate să retragă banii fara ... (vezi toată discuția)
Banca cere restituirea banilor retrași din contul tatălui decedat ... anatab anatab Banca cere restituirea banilor retrași din contul tatălui decedat Bună ziua. Recurg iar la ajutorul dvs. Tata a decedat în data de 17 martie. Banii de ... (vezi toată discuția)